Uudiste arhiiv

JUSS PIHO NÄITUS "ÜLEMINEKUD" 07.05.2013


Näituse avamisõhtu on neljapäeval, 9. mail kell 17-19.
Näitus on avatud 9. maist 1. juunini.

9. mail kell 17 avatakse Vaal galeriis Juss Piho (s. 1963) näitus „Üleminekud“. Näituse pealkiri viitab kunstniku märgilisele juubelile-50. Samas tähistab näitus ka 20 aastat isiknäitusi. Varem valdavalt figuraalkompositsioone eksponeerinud kunstnik, üllatab täna vaatajat värske käsitlusega maastikumaalist, mida iseloomustab intensiivne värvikasutus ja vormimäng.

Näituse keskmeks on üle kaheksa meetri pikk maal-pannoo „Üleminekud“, mille ülesehituses on kunstnik teostuse viinud viimse piirini, kus pildi ületöötamiseni jäänud õhkõrn piir. Piho eesmärk oli viia pingestatus maksimumini. Pannoo kujutab kunstniku enda loodud maastikku, mis algab talvega ning lõpeb sügisega. „Olen püüdnud edastada seda värvide ja kompositsiooni rütmi omal moel, ei ole maalinud natuurist ega kasutanud muid mälumaterjale,“ räägib Piho. Teisel tasandil ei puudu näituselt ka figuratiivsed elupildid, mis eksisteerivad meie mateeriates niikuinii. Tsiteerides Aleksander Genist: "Asendades keha esemega, muudab kunstnik sooküsimuse teoloogiliseks. Ei suuna ta ju kirge mitte esemele, vaid saladusele. Maailmas, kus kõik on avalik nagu nudistide rannas, ei ole fetisheid. Need on selle hämara hulljulgete oletuste ja arglike lootuste tsooni asukad, mis on võrdselt võõras nii usklikule kui ateistile, kuid on hästi tuttav agnostikule."

Juss Piho on tunnustust pälvinud nii illustraatori kui maalikunstnikuna. Esimese isikunäituse korraldas 1993. aastal, ülevaatenäitustel esineb juba aastast 1987. Eesti Kujundusgraafikute Liidu liige (2001). Pälvinud vabariikliku raamatuillustratsiooni auhinna aastatel 1999, 2000, 2001, 2002 ja 2003, lisaks terve rea erinevaid auhindu ja diplomeid rahvusvahelistel illustratsiooninäitustel ning kodumaistel konkurssidel.

Fotol: J. Piho "Üleminekud" (2013) õli, lõuend

Näitusetöödega saab tutvuda siin.
Artikkel näituse kohta Postimehes.

Lisainfo:
Vaal galerii 
+372 6810 871 
+372 5302 8766 
www.vaal.ee