Avaleht

LIISA KRUUSMÄGI "NEETUD!" 9.02-11.03.2017


24.02 on galerii suletud. 25.02 ootame Teid tavapärasel ajal, kl 12-16.

Näituse avamine on neljapäeval, 9. veebruaril kell 18.

Näitus jääb avatuks 11. märtsini.

Ebausk on vastuoluline mõiste. Ühelt poolt väljendab see kõrgreligioonide üleolekutunnet “ebausklike”, rahvausu praktikaid järgivate inimeste ja nende maailmavaate suhtes. Teisalt on ebausk paljudele reaalsem ja igapäevaelu rohkem mõjutav fenomen kui institutsionaliseeritud religioon. Igapäevaelu reguleerivate üldrahvalike arvamuste ning käskude-keeldudega võib ebausk olla nii piirava kui vabastava toimega.


Miks rääkida ebausust kunsti kaudu? Kollektiivse, suulise ja raskesti hoomatava nähtuse tõlkimine kunsti subjektiivsesse ja visuaalsesse keelde on igale autorile põnev väljakutse. Ometi on kunsti ja ebausu vahel teatav sild. Arhailises kõnepruugis tähistas kunst (ka “kunts”) just nõidumist, kaetamist ja muid maagilisi praktikaid. Etümoloogiliselt on kunst tähistanud “teadmisi ja oskusi”. Mõlemad tähendusväljad on säilinud ka kaasaegse kunsti mõiste puhul.


Liisa teosed kujutavad stseene igapäevaelust. Nad on värviküllased ja detailirohked, kutsudes vaatajat end lähemalt uurima ning mõtisklema kujutatud inimeste eluolu üle. Samas tekib neis maalides veider nihestatus naivistliku, värviküllase kujutluslaadi ja teemavalikust tuleneva kõhedustunde vahel. Töödest õhkub ühest küljest kergust ja positiivsust, teisalt on seal peidus midagi, mis teeb ärevaks, tekitab õõva ja heidab sünge varju üle värvilise maailma.


Liisa Kruusmägi (s 1988) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias maali (BA, 2010) ja joonistamist (MA, 2013) ning täiendanud end Jaapanis AIRY ning Kanadas James Black Gallery kunstiresidentuuris. Näitus “Neetud!” on järg Liisa Kruusmägi näitusteseeriale “All Dressed Up But No Place To Go” (“Kõik on valmis, aga kuhugi pole minna”), mis sündis 2015. aastal Kanadas ja Jaapanis viibides, ning jätkus Tallinnas, Tartus ja Narvas. Needki näitused tegelesid ebamugavustunde, üksinduse ja hirmu temaatikaga. Maalikunstnik, graafik ja illustraator Liisa Kruusmägi töötab väga erinevates meediumides ning seegi näitus pakub oma publikule nii suureformaadilisi maale, joonistusi kui objekte.


Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Liisa teosed Vaala kodulehel

Meediakajastus:

Intervjuu ERR kultuuriuudistele 10.02.2017

Näitusekajastus Sirbis: Ave Taavet "Naivistlik antropoloog" 17.03.2017