Avaleht

TERJE OJAVER "MIS JUHTUS PUNAMÜTSIKESTEGA?" 31.01.-2.03.19


Näituse avamine 31. jaanuaril kell 17.
Näitus jääb avatuks 2. märtsini.


Avamisel kontsert ja kõned!

Keda saab üks naine usaldada, kui mitte iseennast?! Kas see peabki nii olema? Aga kuidas tegelikult on? Kes keda kardab ja kes valvab meie hirme ja rõõme? Mida väljendab apaatia? Terje Ojaveri kujutatud hirmude suured silmad ajavad naerma või tekitavad heldimust, sest me ju teame küll, kes see vana tont on.

Vaal galerii näitusel “Mis juhtus Punamütsikestega?” eksponeerib Terje Ojaver uut skulpturaalset installatsiooni “Elajas”, mis kujutab üleelusuurust looma ründamas musta riietatud naist, teise pea juba kõhus. Kiskja rünnakut vaatavad pealt kümme varem valminud Ojaveri autoportreelist kuju, keda omakorda valvavad õõnsad koerafiguurid. See näitus loob kunstigalerii kontekstis üsna ebatavalise olukorra, kus vaataja astub kolmemõõtmelise lavastatud stseeni keskele ning saab iga elementi omas tempos ja perspektiive vahetades uurida ja kaaluda, missuguseid metafoorseid tähendusi näitus kui stseen endas kätkeb. Galerii rõdul eksponeeritakse videoteost "Sisyphose pruut" (2009). Kas pruut peaks olema sama igavene palliveeretaja kui Sisyphos, et nad omavahel hästi kokku sobiksid või on see hoopis naise trikk?

Terje Ojaver (s. 1955) on esinenud näitustel 1982. aastast ning lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi skulptuuri eriala 1985. aastal. Lisaks arvukatele näitustele Eestis, on Terje Ojaver osalenud näitustel mitmel pool Euroopas, Venemaal, Hiinas ja Austraalias. Tema tuntumateks avaliku ruumi teosteks on kindral Laidoneri ratsamonument Viljandi lossimägedes, Betti Alveri monument Jõgeval ja Valga gümnaasiumi skulptuur poisist hoolaual. 2016. aastal avati Purkus huumorimuuseum, kuhu on deponeeritud valik Ojaveri 2010ndate kujudest. Ta on olnud Kujurite Ühenduse juhatuses aastatel 2005-2015 ning õpetanud EKAs ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas üle kümne aasta nii meistriklasse, joonistamist kui vormi ja installatsioonI.Kunstnik Terje Ojaver vestleb oma loomingust Rebeka Põldsamiga laupäeval, 16. veebruar kell 14.00.

Meediakajastus:
ERR
Eesti Ekspress
SIRP
Maaleht


Täname: Kairi Leivo, Jüri Ojaver, Jaan Kompus, Mari-Ann Vaaro, Kalev Laast, Irene Koppel, Armin Enniko, Uus Monumentaal OÜ ja Efek AS
Näituse tiim: Tiina Määrmann, Maria Kesküla, Rebeka Põldsam, Siim Soop
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit