Avaleht

MAALIKUNSTNIKE LIIDU NÄITUS "MIDA OSKAD SINA TEHA VALGE VÄRVIGA?" 27.05.2011

Pressiteade
Nadežda Tšernobai - Altar nr 3
Ainult valgetele?

Vaala galeriis esmaspäeval, 30. mail avatav Eesti Maalikunstnike Liidu kuraatorinäitus "Mida oskad sina teha valge värviga?" koondab galerii suvenäitusele töid rohkem kui viiekümnelt kunstnikult.

"Mida oskad sina..." on aus pidu valge värvi tänaval – "ainult valgetele" valged majad ja valged inimesed vahelduvad talvise lumeuputusega, realism on kõrvuti geomeetrilise minimalismi ja pop-kunstiga.

Kunstnikud on lähtunud valgest kui metafoorist (tartlase Ilmar Kruusamäe "Valge Savisaar", Mall Parise peenendunud aistingutele rajatud abstraktsioonid, Tõnis Paberiti valge installatsioon "101" jne), teisalt kogevad paljud kunstnikud just valget värvi kui enim maalikunsti füüsilis-plastilistele omadustele keskenduvat mateeriat, näitusel näete head ülevaadet meie maalikunsti paremikust - Mari Roosvaldi pastoossetest improvisatsioonidest kuni Mati Küti valge puäntillismini, noorukese Sirja-Liisa Vahtra metafüüsikasse uppuvat kardinapaari, Veiko Klemmer esitab uusversiooni valgest ristkülikust, Kristiina Kaasik testib isikliku abstraktsioonimaailma püsivust valgega liialdamisel – ja edukalt!

Näitus kaardistab valge värvi avalikult kummardajate ja salaja ihalejate leviala suurust Eestis. Valge värviga suhestudes näitab maalikunstnik, mis klassist ta on, valge värv on siinkohal kui lakmuspaber, üks võimalikke professionaalsuse kriteeriume.

Esmaspäeval, 30. mail kell 17.00 toimuva avamise dress-code: valge

Näituse kuraator: Jaan Elken
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit

Näitus on avatud kuni 1. juulini.

Lisainfo:
Galerii Vaal
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee