Avaleht

HOMMAGE PEETER MUDISTI LOOMINGULE 21.08.2012

Tänu kunstipubliku elavale huvile on Peeter Mudisti loomingu näitus erandkorras avatud ka TEISIPÄEVAL (11.septembril) kell 12-18.

Vaal galeriis avatakse kolmapäeval, 22. augustil algusega kell 17 näitus Hommage Peeter Mudisti loomingule“.
Kõik tööd on erakogudest, ajaliselt on valik läbilõikeline, pakkudes loomingut läbi viie kümnendi.

Eesti kunstimaastiku üks maamärke Peeter Mudist tähistas tänavu 19. aprillil 70. sünnipäeva. Vaal galerii on selle sündmuse tähistamiseks koondanud 33 Mudisti teost, mis peaksid andma hea ülevaate kunstniku viljakast loometeest ning lemmikmotiividest.

Valiku hulgas on maalid „Maast lahti“ ja „Pöördub möödujate poole“ - teemad, mida kunstnik on rohkem kui korra oma karjääri jooksul kujutanud. Lennu ning õhkutõusmise motiiv on samuti Mudistit korduvalt paelunud nagu ka Saaremaa loodusvaated. Kuigi kunstniku stiil pole aastatega läbinud kardinaalset muudatust, on tema maalidelt näha sisemist kasvamist.

Mudisti tööd äratavad tähelepanu erilise valguskäsitluse ning tavaelu poeetilise kujutamise poolest. Kuigi stiililiselt võib Mudisti töödes märgata mõningaid ühiseid jooni ekpressionismi ja hilisimpressionismiga, näib kunstnikku esmajoones huvitavat mitte valguse, vaid idee või mõtte tabamine hetkes. Miks just see igapäevane hetk või element on nii oluline, et väärib jäädvustamist, selle jätab Mudist vaatajatele avastamiseks. Põnevusega on jälgitav ka Mudisti valgusekäsitlus – tema maale vaadates näib nagu oleksid astunud hämarast toast pimestavasse valgusesse, näha on vaid seda, mis on millegipärast just sel hetkel oluline.

Mudist on viimased neli aastat elanud põhiliselt Tartus. Kunstiteadlane Reeli Kõiv, kes on seal aidanud korraldada haigust trotsiva kunstniku eluolu, teab öelda, et Mudist on ikka loominguliselt aktiivne. Tänu Reeli Kõivule on näitusel väljas ka Mudisti värskeim maal, mis on valminud sel suvel Saaremaal.

Näituse kujundas Kristring.


Vaal galerii tänab:
Peeter Mudist, Andres Eilart, Reeli Kõiv, Mart Lepp, Toomas Pakri, Margus Punab, Mait Schmidt, Tiiu Talvistu, Helle Treier, Ain Tähiste, Urmas Vaino, Tiina-Helje Veisserik.


Pressiteate koostas Lill Sarv.

Fotol Peeter Mudisti maal "Põlev mees" (1995).

Loe Heie Treieri artiklit Eesti Päevalehest.
Loe Reeli Kõivu artiklit Eesti Ekspressist.


Lisainfo:
Vaal galerii
galerii@vaal.ee
+372
6810 871
+372 5302 8766