Avaleht

MILJARD KILK "MÜTOLOOGILISED ETÜÜDID" 3.10.2012

Näitus on avatud 4. – 27. oktoobrini.

4. oktoobrist on Vaal galeriis avatud Miljard Kilgi isikunäitus “Mütoloogilised etüüdid”, kus üleval nii täiesti uusi kui ka vanemaid töid. Uue näituse põhiliin on taas metafoor-mütoloogiline, kaasates nii antiik kui ka kristlikku traditsiooni. Teostel leiab tuntud renessansi ja keskaja süžeesid, kuid kõik need on kujutatud tänapäevases võtmes. Põhjuseks veendumus, et maal pole seotud ainult endaga, vaid ühiskonna ja meie ajaga laiemalt ning peab ühendama vana praegusega.

Dionysuse triumf, Romeo ja Julia, Salome tants, Ristija Johannes– need on vaid mõned märksõnad lugudest ja tegelaskujudest, mis näituse teostel figureerivad. Maalidel kujutatud tegelased on vitaalsed, värvilahendused julged, piltidel on tugevat liikumist ja huumorit. Süüvides aga sürreaalselt väändunud kujundimaailma, leiab vaataja melanhoolsed-morbiidsed motiivid.

Ometi arvab kunstnik, et maalikunst peaks olema nagu pidu – see peab raputama, maali peab tahtma mitu korda vaadata. Kilgi maalid pakuvad seda võimalust kindlasti, kuna tööd on väga nüansirohked. Igal esemel on oma lugu ja ükski detail pole pildil kogemata. Ühe olulise motiivina, mis teostelt läbi käib, võib nimetada maski. Inimesed maalidel kannavad maske, kuna tahavad olla võimsamad kui loomad. Kunstniku sõnul sobitub see tänapäeva konteksti hästi, kuna inimesed tahaksid alalõpmata olla veel tugevamad ja võimsamad. Samas peab kunstnik oluliseks, et maalib iseendale. Maalide sõnumi lahti mõtestamise jätab ta iga vaataja enda meelevirgutuseks.


Lisainfo:
Tiina Määrmann
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee