Avaleht

KIWA NÄITUS "ENTER THE UNTITLED" 21.03.2013


Kiwa
näitus "enter the untitled" on Vaal galeriis avatud 4. aprillist 4. maini. Näituse avamine on 4. aprillil kell 18-20.

Nime "enter the untitled" kandvad näitus ja raamat esitavad Kiwa uuemat eksperimentaalset loomingut.

Lähtudes Sol LeWitti kuulsast teesist: kontseptualistid on pigem müstikud kui ratsionalistid, ühendab Kiwa teksti ja olematuse metafüüsika: "Rääkides müstikast, ei mõtle me tondijuttude teispoolsust, pigem piiritsooni, kus toimub teadvusesse sisenemine, kus on veel nimeta fenomenid ja tundmatus, kus toimub "millekski" saamine. See on püüe artikuleerida keele äärealadel, staadium enne tegelikku aegruumilist eksistentsi. Kaasegsed uuringud neuroteadustes ja kvantfüüsikas heidavad valgust piiritsoonile, mis on inimaju funktsioonidele omane. Ontoloogiline küsimus, kuidas "eimiskist" saab "miski", lingvistiline küsimus, mis on enne ja pärast "miskit", epistemoloogiline küsimus "reaalse" kogemise järele, semiootiline küsimus, kuidas tühi tähistaja saab sisu, duchampilik küsimus, millal on kunst etc. See on "vahelisus" deleuze'ilikus tähenduses, kus lõppeb strukturaalne jagatavus, kus asub üliteadvus, kus me näeme stiimuli jõudmist ajusse, jõu pidurdusjälge enne vormi. Mis on sel juhul "jõud"? - puhas potentsiaal, võimalikkus artikuleerida, väesolev intensiivsus.  Samahästi võib see jõud ka olematu olla, kuna temast ei saa rääkida, seega võib tegu olla stiimuli puudumise või hallutsinatsiooniga."

Näitusel eksponeeritakse ka osa pikemaajalisest protsessuaalsest teosest, kontseptuaalsest kollektsioonist "collected film stills" mille kohta Hanno Soans on kirjutanud: "Tõsiasja, et filmiviidetega mängivast kaasaegsest installatsioonikunstist võiks alates  Douglas Gordonist ja lõpetades Stan Douglasega kokku panna omalaadse antoloogia, osutab veenvalt sellele, et just film on normatiivseim kõikidest kunstidest, on see kunstiliik, millele toetudes me “pildi kokku paneme”. Ja just seadakaudu tuntud teed tagasi liikudes otsustab ka Kiwa selles teoses meie tegelikkusepilti destabiliseerida. Arhivaarina on ta kogunud valdavalt art-house kinost pärinevaid kaadreid, mille subtiitrites kordub kunstniku jaoks lummavaim sõna nothing, mittemiski, antiasi, tühjus. Tõepoolest, kääre filmireaalsusesse lükates on ta selles installatsioonis, vastupidiselt eelmisele, kus ta seda asendustehete abil simuleerib, lõhkunud filmilummuses genereeritava žižekliku Reaalse silmkoe ja jätnud meid silmitsi ikooniliseks tõstetud kaadritest moodustuvate meelevaldset tähendust genereerivate “koomiksi-katketega”. Visuaal filmilindilt dekontekstualiseerub ja uueks mantraks saab eimiski, kaadri tagune tähendusvaakum. Tundub et just siitkaudu, visuaalsete viidete hajuvuse ja verbaalse fookuseteravuse ühisel toimel saab uue tähenduse kunstniku jaoks näituse kontseptsioonitekstis olulisele kohale tõstetud oksüümoron “ääretult kitsas”."

Kunstniku isikkataloogi rolli täitva raamatu "enter the untitled" autorid on fotograaf Toomas Thetloff, kujundaja Tuuli Aule ning kunstiteadlased Anders Härm & Hanno Soans. Raamatu on kirjastanud mitte-kirjastus Paranoia.

Näituse sees avatakse veel teinegi näitus, miniatuurses kunstiruumis Loop avatakse heliinstallatsioon "spatial experience". Loop on alates 2009. a. tegutsev mobiilne kunstiruum, kus toimuvad rahvusvahelised (ränd)näitused. Kiwa heliinstallatsioon on esimene sellelaadne eksperiment Loopis. "spatial experience" avaneb Kiwa isikunäitusel galeriis Vaal ning reisib sealt edasi Prantsusmaale ning mujale, asetades Kiwa heliinstallatsiooni justkui end esmasest näitusekontekstist lahtirebinud osana erinevatesse näitamisolukordadesse (hotelli, erakorterisse, muuseumi ja mujale).  http://loooooooooop.blogspot.com/

live heli avamisel:
Hendrik Kaljujärv
Kiwanoid

raamat müügil esitlushinnaga

toetajad:
Eesti Kultuurkapital, SA Jaam, Virvese Vintage Fotostuudio

http://kiwanoid.com/


Loe artiklit näituse kohta Sirbis.
Kiwa näitusest Müürilehes.
Margus Ott kirjutab näitusest Eesti Päevalehes.
Videolugu ETV OP!-is.
Indrek Grigor analüüsib Kunstiministeeriumis Kiwa kataloogi "enter the untitled". 


Lisainfo:
Vaal galerii 
+372 6810 871 
+372 5302 8766 
www.vaal.ee