Avaleht

MALL NUKKE "IIDOLID. RETROSPEKTIIV" 10.08-9.09.2017


Avamine on neljapäeval, 10. augustil kell 17.
Näitus on avatud 11. august – 9. september.

30. augustil kell 18 toimub Mall Nukke kunstnikuvestlus ning Triin Tasuja loeb “Iidolite” seeriate põhjal loodud luulet.

Mall Nukke „Iidolid“ on tagasi Vaal galeriis. Seekordsel näitusel on näha valikut “Iidolite” kolmest rikkalikust seeriast, mis on loodud ajavahemikus 1992–1995. Ka “Iidolite” esimene näitus toimus Vaalas – 1993. aastal. Täna on muutunud galerii asukoht ja näituse kontekst.

Nukke on silma paistnud läbi aegade virtuoosliku kollaažikunstnikuna. Tema visuaalsed tsitaadid üheksakümnendate meediavahust köidavad endiselt oma julguse ja erksusega. Tolleaegse ühiskondliku profiili kujutamiseks on ta kasutanud Antiik-Kreeka mütoloogia ainestikku. Näituse kuraator Marika Agu kirjeldab näitust järgmiselt: „Võib öelda, et kunstnik korvab oma absurdsete stseenidega ühiskonna peenhäälestamisel kaduma läinud fantaasia. Kollaažitehnikas loodud tööd räägivad selle aja alfa-mehe mainstreamist, kus klaarivad omavahelisi suhteid emotsionaalselt küündimatud, oma naiivsuses ning lihalikkuses eemaletõukavad valehäbita kangelased ja kangelannad. Üheskoos näeme tegelasi, kes enam ühte ruumi ei satu.”

Üleseksualiseeritud kujutised Nukke töödes vastandusid nõukogulikule kammitsetusele, nii-öelda sootule visuaalkultuurile. Kasutades klantsajakirjanduse väljalõikeid ning muid käepäraseid materjale, on kunstnik toonud vaatajani postsovetliku reaalsuse äärmused. 1990. aastate uuestimõtestamise ja ümbertoimetamise vaimus pakuvad need tööd jätkuvalt tõlgendusimpulsse. Nukke tolleaegne looming kuulub neo-pop kunstivoolu ning seostub kohalikul väljal DeStudio, Marko Mäetamme, Laurentsiuse, Peeter Alliku, Jasper Zoova teostega samast ajast. Mall Nukke retrospektiiviga on dialoogi astunud Triin Tasuja, kelle luules on artikuleeritud kunstniku kollaažidel kujutatud seebimeedia kitš.

Näitusekujunduse on loonud Mari Uibo ning heli eest vastutab 0.9. Näituse kuraator on Marika Agu, kes oma varasemas töös on uurinud 1990. aastate eesti kunsti.

Mall Nukke (s. 1964) on hariduselt graafik, kuid ta on tegelenud periooditi ka digiprintide, söejoonistuste, akrüül- ja õlimaalidega. Näitus Vaal galeriis on tema esimene retrospektiiv.

Marika Agu (s. 1989) on kuraator ja kunstikriitik. Ta on töötanud Tartu Kunstimuuseumis kaasaegse kunsti kuraatorina ja alustab tuleval sügisel tööd Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses.

Näitusel võimalik osta Mall Nukke näitusekataloog

Tänud: Akzo Nobel Baltics AS, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Kunstnike Liit, EKA sisearhitektuuriosakond, Rain Tamm, Silver Agu Ehituse OÜ, Tartu Kunstimuuseum, Vaal galerii.

Meediakajastus:
Eesti Ekspress
Sirp
Postimees


Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee