Avaleht

VLADIMIR DUBOSSARSKY "MAGUSAM KUI MESI" 1.12.2017 - 8.01.2018


Näitus on avatud 1. detsembrist kuni 8. jaanuarini.
Näituse pidulik lõpetamine 8. jaanuaril.

Vladimir Dubossarsky näitus „Magusam kui mesi“ Vaal galeriis on tema tööde esimene väljapanek Eestis. See on omamoodi segu maalikunstist ja performance´ist.

Vladimir Dubossarsky (1964) on kaasaegse Venemaa üks tuntumaid maalikunstnikke. Kuid tema esmane maine oli rahvusvaheline ning see jõudis alles hiljem kodumaale. Rahvusvaheline nimekus sündis 1994. aastal, kui algas võrdväärne koostöö Aleksandr Vinogradoviga (1963), kellega nad õppisid koos kunstikoolis ning seejärel Surikovi-nimelises kunstiinstituudis. Nende loomingulise tandemi edu tähistavad näitused paljudes Euroopa ning Ameerika kõrgelt hinnatud kunstiinstitutsioonides, samuti Venemaa esindamine Veneetsia biennaalil (2003); tandemi töid on soetanud maailma olulisemad muuseumid. Tunnustatud vene kunstiteadlane Viktor Misiano iseloomustab neid põlvkonnakunstnikena, kes alates 1990ndatest oskasid kujutada postsovetliku ajastu viirastuslikke kujutlusi, eksikäike ja vastuolusid kõige väljendusjõulisemalt. Kahe kunstniku 20 aastat kestnud koostöö lõppes 2014. aastal ning mõlemad pöördusid tagasi täielikult iseseisva loomingu juurde.

Näitus „Magusam kui mesi“ Vaal galeriis on Vladimir Dubossarsky tööde esimene väljapanek Eestis. See on omamoodi segu maalikunstist ja performance´ist, kuna pea kõik teosed sünnivad mitme nädala jooksul otse galeriis: näitusesaal on alates 1. detsembrist muutunud kunstniku avatud ateljeeks, kus valmivad tööd ka kohe eksponeeritakse. Missugused tööd ateljee-galeriis sünnivad, ei tea kunstnik praegu ka ise veel. Tema siinne hea tuttav, kunstiloolane Teet Veispak iseloomustab seda visiooni kui „püüet uuendada nii oma maalikeelt kui selle kujundeid, kõik seotakse hetkelise sisemise tundega“.

Vladimir Dubossarsky elab 2015. aastast Tallinnas. Kuivõrd Dubossarsky on tunnistanud, et teda inspireerivad siinsed merevaated, siis tõenäoliselt saame näha ka midagi kohaspetsiifilist.


Meediakajastus:
ERR
Raadio 4


Vaal galerii
+372 6810 871
+372 5302 8766
www.vaal.ee