2014

MAURI GROSS "LAHE TRENN III" 25.09.2014


Näituse avamisõhtu on neljapäeval, 2. oktoobril algusega kell 17.

Näitus on avatud 2. oktoobrist kuni 7. novembrini.

Mauri Grossi kunsti lähtealus on lugupidamine traditsioonilise maalikunsti vastu. Renessanssi meistrite väljatöötatud kihiline, värvitoonide vastasmõjust sündinud efekte ärakasutav tehnika annab maalidele sügavust nii visuaalses kui mentaalses mõttes. Seda on väga vaja, sest motiivid, mida Gross kujutab, on äärmiselt banaalsed – riietusesemed, jalanõud, siinses koguteoses siis puuviljad. Põhimõtteliselt on see pop-kunst, mida on teadlikult niiöelda paatinaga rikastatud.

Näituse tuumik koosneb neljasajast algselt eraldiseisvast maalist, mis on käesolevaks esitluseks kokku liidetud neljaks tervikuks. Pildid moodustavad korduvate elementidega pinna, mida võib vaadelda pealiskaudselt, justkui dekoratiivset kahhelseina. Ka see on pop-kunstile omane võte.

Pikemal süüvimisel ilmnevad nihestused tuimas rütmis ning objektid väljuvad taju piiridest metafüüsikasse. Maalide kogus ei võimalda haarata üksikut ega keskenduda valikule; vaataja on segaduses nagu kärbes, kes ei suuda maanduda sebra seljale, sest liiga raske on otsustada, kas maanduda mustale või valgele triibule.

Näituse pealkiri “Lahe trenn III” viitab spordi jõulisele kohalolule meedias ja kultuuriruumis, mida kunstiinimesed tavaliselt käsitlevad negatiivse tendentsina. Paralleeli spordiga võib aga vaadelda ka positiivsest küljest, sest kunstki on treenimist ja pidevat distsipliini eeldav tahteakt, kus harjutamine viib üha suurema meisterlikkuse poole.

Mauri Gross on sündinud 1969. aastal Raplas. Ta lõpetas 1997. aastal Eesti Kunstiakadeemia lavakujunduse eriala ning on alates 2009. aastast vabakutseline kunstnik.

Pressiteksti koostas Mari Kartau.

Näituse üritus Facebookis.

Näitusel olevate teostega saab tutvuda siin.

Lisainfo:
Vaal galerii 
 

6810 871 
 

5302 8766 

galerii@vaal.ee