2011

LITOKESKUSE NÄITUS 29.04.2011

Kaido Ole. Shit Happens II (2009)Pressiteade

Näituse avamine neljapäeval, 5. mail kl 17–19
Näitust on võimalik külastada 4.05–28.05.2011

Järjena möödunud suvel Tartu Kunstimuuseumis toimunud ülevaatenäitusele korraldab Eesti Litograafiakeskus Vaalas näituse „Nad on juba kohal! Eesti kaasaegne graafika. Vol 2”, esitledes Eesti kunstnike poolt viimase kümne aasta jooksul valminud litograafiakunsti – kokku 60 litograafilist lehte, mille autoriteks on teiste seas näiteks Kaljo Põllu, Evald Okas, Leonhard Lapin, Raul Meel, Peeter Allik, Mall Nukke, Kaido Ole.

Värvikirevuse ja sõnamänguga üllataval näitusel on muu seas eksponeeritud ka tööd, mis koondatud Litograafiakeskuse graafikamappidesse. Kui esimeses mapis „Eesti litograafiakunst” (2003) esinevad oma parimas vormis koos nooremad ja vanemad kunstnikud (nende hulgas näiteks eesti lito grand old lady Evi Tihemets ja “paha poiss” Marko Mäetamm), siis teise mapi „Armastus 21. sajandil” (2008) puhul pakuvad omapoolse tõlgenduse etteantud ühisteemale ka need autorid, kes harilikult graafika meediumis ei tööta (Laurentsius, Toomas Altnurme, Merike Estna).

Eesti Litograafiakeskus loodi Pärnus 2002. aastal eesmärgiga süvendada huvi litograafiatehnika vastu. Tänaseks Tallinnas endises ARSi majas Jaak Visnapi ja Kadri Alesmaa eestvedamisel tegutsev litokeskus ei ole kivitrükitehnikat mitte üksi ellu äratanud, vaid andnud sellele uue tähenduse, pakkudes lisaks litotrükkimisele paika kokkusaamiseks ja ideede vahetamiseks.

Näituse avamisel Vaalas osaleb ka litopress, millega huvilistele kiviplaatide abil teostatavat lametrükitehnikat tutvustatakse.

Eesti Litograafiakeskus tänab:
Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, AS Liviko, AS Rovex, R. Kuulmann, M. Pajuste, S.  Pertens, M. Reinaas, A. Tanner.


Pressiteate koostas Barbara Einmann

Lisainfo:
Galerii Vaal
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee

Loe Andri Ksenofontovi Sirbis ilmunud artiklit graafikamappidest siit.