2013

SÕJAJÄRGNE EESTI KUNST MART LEPA KUNSTIKOGUST "TÄIENDADES KUNSTIAJALUGU" 02.08.2013

Näituse avamisõhtu on neljapäeval, 8. augustil kell 17-19.
Näitus jääb avatuks 31. augustini.

Mart Lepa kunstikogus on enam kui paarkümmend tuhat teost peamiselt eesti XX sajandi kunstist, samas ka Lääne-Euroopa graafikat ja Vene avangardi (Kabakov, Bulatov). Võrreldes teiste Eesti kunstikollektsioonidega on Lepa kogus paljude juhtivate kunstnike looming esindatud suurte, sageli sadadesse teostesse ulatuvate monograafiliste kogumikena, seda nii kunstipärandist kui ka uuemast ajast.

Näitus püüab mitmekülgselt kokku võtta olulisemat sõjajärgsest eesti kunstist - siin on ühelt poolt ametlik stalinistlik, sotsrealistlik suundumus (E. Kits) ning sellele vastanduv harv ja haruldane aus vaade ajale (O. Terri, J. Saal). Eksponeeritud on avangardsed (E. Kits, A. Vardi, Ü. Sooster, O. Maran) ja postmodernistlikud suundumused (J. Palm, P. Mudist, T. Pääsuke, J. Arrak, J. Toomik, K. Ole).

Mart Lepal on tunnustatud kunstikogujana oluline roll eesti kunstipärandi säilitamises, väärtustamises ja dokumenteerimises. Aegade jooksul on Lepp korraldanud oma kogust üle saja näituse ja andnud välja trükiseid, pakkudes nii kunstipublikule haruldaselt terviklikku sissevaadet erakogusse.


Fotol: Ludmilla Siim "Kevad" (1973-1974) õli, lõuend

Lisainfo:
Vaal galerii 
+372 6810 871 
+372 5302 8766 
www.vaal.ee

Mai Levini artikkel näituse kohta Päevalehes.
Loe venekeelset artiklit näitusest siin.
Reet Varblane kirjutab näitusest Sirbis.