2013

MIHKEL ILUS "KUUSE ASEMEL" 12.11.2013

Näituse avamisõhtu on neljapäeval, 14. novembril kell 18.
Näitust on võimalik külastada 15.-30. novembrini.

See näitus ei esinda ühest seisukohavõttu, kuid hindab Lunastaja kulunud kujundit ümber olevikku. Selle jaoks ei ole ühtainsat võtit ega selget narratiivi. Elektromehhaanilistest masinatest ning kohati labasuseni stiliseeritud maalidest tekkiv ruumitervik avaneb külastajale kihthaaval, ja kunstnik on kihtidesse sügavuti minekuks andnud vastakaid juhtlõngu. Samas väike antinoomia lisab vürtsi.

Siiski on märgatavad mõned põhitoonid. Kommertsialiseerunud Jeesuse kujund on minetanud sakraalse tähenduse ning on teisenenud pühade-eelseks lausa kohustuslikuks ostuhulluseks. See suunab vaataja mõtte tarbimiskriitikale. Näitus on jagatud mõjualadeks, mida ühendab juhtmete tehnitsistlik esteetika; objektidest on saanud maalid ja maalidest on järele jäänud vaid visuaalsed orientiirid ruumis. Elekter, mis keskse jõuna toidab masinate toimetusi, kuid ainult siis, kui külastaja annab impulsi. Fookus nihkub väljundilt süsteemile, insenerimõttele kui näituse – miks mitte ka inimkonna - generaatorile.


Mihkel Ilus on uue põlvkonna maalikunstnik, kes on silma paistnud oma jõulise autoripositsiooni poolest luues suuremastaabilisi ambitsioonikaid tervikuid. Teda iseloomustab  jäägitu pühendumine maalikunstile, samas väljub Ilus kõhkelmatult harjumuspärasest maalipraktikast. Ta tegeleb maalikunstiga laiendatud väljal kasutades selleks julgelt erinevaid meediume, maastikke, mahtusid. Näitusel „Kuuse asemel“ on taas kunstniku fookus ruumil.

Mihkel Ilus lõpetas 2010. aastal Tartu Ülikooli maalikunsti osakonna ning jätkab õpinguid Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide magistriõppes. 2012 pälvis Mihkel Ilus Kultuuriministeeriumi poolt välja antava Eduard Wiiralti stipendiumi.

Fotol: Mihkel Ilus "15 jeesust domineerivad ratast" (2013)
Näitusel olevate teostega saate tutvuda siin.

Näitusekajastus Eesti Päevalehes.
Reet Varblase arvustus Sirbis.

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee