Avaleht

UNO ROOSVALTI RANNAMAASTIKUD VAALAS 12.02.2010

Uno Roosvalt
Pressiteade

19. veebruarist on Vaal galeriis avatud Uno Roosvalti isikunäitus pealkirjaga "Põhja piiril", mis on inspireeritud Kalevite kange poja sünnipaigast ­– seal, kus taevakumm maa külge kinnitatud. See Põhja piir, mida enne moodsa maailmamudeli kujunemist kaugete vete taga maailma otsaks on peetud, paistab meile ka Roosvalti loomingus.

Rannamaastik on olnud Roosvalti loomingu pealiin juba õpingute ajast. Motiive ammutab ta karmist ja kargest põhjamaisest loodusest, valides Eesti saarte ja rannikute kõrval reisisihtideks ka kaugemaid paiku nagu Holland, Norra, Ojamaa, Iirimaa ja viimati Island. Sobiv aines leitud, võtab Roosvalt maastiku lahti, analüüsib seda lugematuid kavandeid joonistades ning paneb kokku uueks kujundiks.

Eriti südamelähedaseks on Roosvaltile kujunenud kale maastik kodumaises Kihnus, kus ta on nõnda ammune külaline, et kunstnikku võõrustab saarel juba kolmas põlvkond. Näitusel Vaalas on Kihnu ainesele pühendatud galerii otsasein. Kesksel kohal ripub Kihnu körti kollaažina kasutav dekoratiivse värvijõuga teos "Mõttes Kihnus" (2008), mis pildina pildis on mälestus kunagi näituse tarbeks Vatikani saadetud ja sellest ajast teadmata kadunud "Kihnu paadile" (2001). Seda Roosvalti loomingu märkkujundit saadavad ühelt poolt kaunilt valguse käes helklevad klaasist võrgupoid, teiselt rohmakad köitest punutud vendrid, mis tänaseks kuuluvad esiisade esemelise pärandi hulka, omal ajal aga hoidsid kaldale köidetud paate üksteise vastu põrkumast.

Näitusel on esitatud ka maaliseeria hiljutise Islandi reisi motiividel, kus Roosvalt nihestab realistlikke maastikuvaateid pilte raamistavate abstraktsete värvilaikudega, mis annavad üldisele hallikale koloriidile värvirõõmu ning ühteaegu seovad linnukaljusid, igikeltsa, laavamaastikke ja omapäraseid "sammaskaljusid" kujutavad tööd ühtseks tervikuks.

Rõdugaleriis vahelduvad taotluslikult visandlikud Manija etüüdid ja nägemuslikud pimestava valgusmänguga jäämaastikud. Otsaseintel troonivad teosed, kus Roosvalt kasutab oma spetsiifilisse kujundikeelde kinnistunud kollaažitehnikat kördikanga värvikirevuses – "Kihnu jäätee"(2009) tuttava perspektiivselt koonduva laudteega ja horisontaali rõhutav "Kihnu mets" (2010).

Näitus jääb avatuks 9. märtsini.


Barbara Einmann


Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee