Avaleht

PJ CROOKI MAALID JA INSTALLATSIOONID VAAL GALERIIS 26.3.2010

Pressiteade
PJ Crook - Saturday 10th (2007)
1.aprillil kell 17.00 avab Vaal galeriis oma näituse PJ Crook.
Nimeka Briti maali- ja installatsioonikunstniku Pamela June Crooki (1945) isikunäitus Vaal galeriis on kunstniku teine esinemine Eestis. Möödunud korral toimunud ühisnäitus Jüri Arrakuga 2006. aasta sügisel Draakoni galeriis oli seotud Briti kuninganna riigivisiidiga Eestisse.
Vaal galeriis esitatud ülevaatlik valik PJ Crooki loomingust hõlmab 34 teost, mis on osaliselt valminud Tallinna näituse jaoks, enamalt jaolt aga laenatud erakogudest.

Crooki tööde juures võlub näiline naivism ühenduses eksistentsialistliku sügavusega. Kui esmapilgul on kunstniku maalid rahumeelsed ja kohati peaaegu unenäolised, siis lähemal vaatlemisel ilmneb neis varjatud sisemine pinge. Sageli otsib Crook igavikulistele küsimustele vastuseid läbi religioosse konteksti.

„Crooki maalides on tegeliku elu ootamatus ja une viirastuslik selgus…,” märgitakse The Times’i arvustuses, „…jääb tunne, et pinna all varitseb midagi veidrat: need lihtsad inimesed oma argistes tegevustes on kuidagi eraldiseisvad, olles justkui teispoolsusest pärineva valguse kiirguses; kogu oma tavalisuse juures marsivad nad siiski teises taktis.” The Independent’i arvustuses hinnatakse Crooki teravmeelsust, riukalikkust, mõistatuslikkust ning mängu vaataja silma ja kujutlusvõimega.

Crooki loomingule lisab eripära aspekt, et ta täidab maalinguga ka raamid ja raamide küljed. Sellega kunstnik üksnes ei avarda perspektiivi, vaid nii otseses kui ülekantud tähenduses ületab konventsionaalseid piire.

PJ Crooki töid on eksponeeritud Londonis, Pariisis, Torontos, San Franciscos, Jaapanis jm. Tema loomingut omavad teiste seas popmuusikud Billy Joel, Peter Gabriel, Brian May, Robert Fripp ja Toyah Willcox.

Näitus toimub koostöös Eesti Suursaatkonnaga Londonis.

Näitus jääb avatuks 20.aprillini.


Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee