Avaleht

LEIDA MÄTASE MAALID PRANTSUSMAALT LAPSEPÕLVEKODUS EESTIS 3.9.2010

Leida MätasPressiteade

Avamine neljapäeval, 9. septembril kl 17 Vaal galeriis.
Näitus jääb avatuks 28. septembrini.

Praegu Prantsusmaal elav Leida Mätas on sündinud Kihnu saarel. Teise maailmasõja keeriseis sattus ta ühes vanematega pagulasena Rootsi, Lundi. Sealt edasi viis elurada noore naise Prantsusmaale. Elanud Pariisis ja Bordeaux's, kus ta lõpetas ka kunstikooli, naudib Leida ühes prantslasest abikaasa Gilbert'iga juba viimased kümmekond aastat elu rahulikus Laffite'i külakeses Püreneede jalamil ning on pühendund maalimisele.

Loominguliselt on Leida viljakas, maalides peamiselt oma reisimuljeid ümberkaudsetelt aladelt Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias jm, aga ka Rootsist, kus endiselt elab tema ema.

Leida loomingu puhul tundub olevat peamiseks ülesandeks valguse ja õhu maagiliste efektide tabamine. Ta maalib sama motiivi mitmeid kordi erinevatest rakurssidest jälgides sealjuures valguse pidevat vahetumist ning atmosfääri muutumist. Nii on tema tulemus sarnane kunstiajaloost tuntud impressionistide, eriti Claude Monet'ga, keda Leida ka oma lemmikute seas nimetab. Monet oli veendunud, et ainuõige on maalida vabas õhus ning tabamaks hetkele iseloomulikku, tuleb maastikumaal tervikuna lõpetada looduses. Leida aga maalib oma muljete mälestusi, pannes kogetud impressioonid lõuendile alles koduses ateljees, mis asub väärika 14. sajandist pärit maamaja pööningul.

Vastavalt motiivistikule, mis pärineb peamiselt ereda Vahemere päikese alt, on ka Leida maalide koloriit hele, kohati lausa pimestava valgusega. Kunstniku pastoosne maalilaad võimaldab suurepäraselt edasi anda kesksuviselt kuumava õhu virvendusi või talvise mereranna karget selgust, kusjuures värvid kannab ta lõuendile palettnoaga, võttes sellega sõnaõiguse detailidelt üldmulje kasuks.

Leida Mätase maalide näitus oli terve suve vältel üleval Kihnu muuseumis ning jätkub nüüd Tallinnas Vaal galeriis. Kunstnikule on see kohtumine kodumaa ja sünnipaigaga üleaegade – pärast ammust lahkumist pole ta seni veel kordagi Eestis käinud.

Tutvu Leida Mätase kodulehega siin.
Kuula uudist Vikerraadios siit.


Lisainfo:

Vaal galerii
www.vaal.ee
galerii@vaal.ee                                                                                  
+372 6810 871
+372 5302 8766