Avaleht

NARVA KUNSTNIK BORISS UVAROV AVAB VAALA HOOAJA 2.01.2007

Pressiteade

4. jaanuaril kell 16 avatakse Vaal galeriis Boriss Uvarovi isiknäitus. Narva üks tuntumaid kunstnikke tähistab sellega oma 60. sünnipäeva ja väljapanek „Meie aja palverändurid“ on Uvarovi paljude aastate jooksul välja kujunenud üks põhilisi maaliseeriaid.
Näituse tausta avab kuraator Karin Taidre: „Tänapäeva massilises nomaadluses huvitavad kunstnikku-filosoofi vaid need rändajad, kes ei otsi materiaalset kasu, vaid tõde.

Kui ei ole kindlustunnet oma kuuluvuses, st inimene ei saa kindlalt määratleda oma kohta mitmekesises maailmas ja uutes sotsiaalsetes tingimustes, mis on eriti iseloomulik Narva jaoks, tekib küsimus identiteedist. Ennast määratleda on võimalik võrdluses, rännates laias ilmas, mineviku ja tuleviku maailmades või muutudes oma sisemaailma palveränduriks. Umberto Eco on kirjutanud, et igaüks elab oma isiklikus mõtteruumis.“
Kes on rändajad? Nende seas on ühiskonna silmis inimnäo kaotanud isikud: see osa asotsiaale, kes käivad kerjakotiga ja paluvad almust, olles teadlikult valinud sellise vabaduseviisi ning leidnud oma tõe hulkumises (“Elu maitse”, “Kandjad”).
Teised sõidavad maailmas ringi, lootes saada inspiratsiooni vaatamisväärsustest ja ilmutust vestlustest kuulsate inimestega (“Maa teekonnad”, “Vanamees”, “Mees piibuga”). Kolmandaid vaimustavad loodusnähtused (“Komeet”, “Viimane põlvkond”).
Inimolemise mõtte otsingutes taandub Boriss Uvarov kaasaja reaalsusest ja pöördub põlvkondade mäluga täidetud ja inimese sügavale olemusele kõige lähedasemate kuvandite poole. Need palverändurid peavad oma maist elu vaid lühikeseks uvertüüriks hinge igavesele eksistentsile ning on otsustanud koostada oma avamängu ise, käsitledes saatust kui ausat teenimist (“Esimärtrid Boriss ja Gleb”, “Apostel Andreas”) või kui teadlikku igavese küsimuse – elu mõtte – otsingut (“Rännumehed”).
Näitus jääb avatuks 23. jaanuarini.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
ellu@vaal.ee

Loe intervjuud Karin Taidrega
Loe artiklit Eesti Päevalehest