Avaleht

"Juuste võim ja hirm" Äripäev 19.3.2010

Vaal galeriis on avatud Maarit Murka näitus "Hairpower". Näitus vaatleb läbi maali, installatsiooni ja video juuste kui mütologiseeritud objekti mitmetasandilist toimimist inimkultuuris.

Juuksed ja kehakarvad üleüldiselt on igas maailma kultuuris tugevate sümboolse tähenduse ja konnotatsioonide kandjad. Olgu nad pikad, paksud, lühikesed, peenikesed - juuksed, nende puudumine ja vananemine on igioluline teema. Juuste mütoloogia on eelkõige seotud naistega, kuigi mehed on sellest ebaõiglaselt välja jäetud.

Juuksed on ühtmoodi emotsionaalse laenguga nii meestele kui ka naistele. Naiste puhul on lopsakad ja pikad juuksed alati viidanud heale tervisele ja viljakusele.
Esimese maailmasõja ajal said lühikesed juuksed naiste emantsipatsiooni tunnuseks.
Juukselõikus, soengumuutus on muuhulgas üks lihtsamaid viise oma välimuse oluliseks muutmiseks ilma valusa ilukirurgiata.
Võiks isegi öelda, et juuksed on inimese ainus kehaosa, mida saab inimene ise ja ilma suurema valuta radikaalselt muuta. On naisi, kes suuri elumuutusi läbi elades alustavad uuelt lehelt just külastusega juuksurisalongi.

Intiimne tasand

Juuksed kannavad edasi inimese hinge. Meenutagem kas või lugematul hulgal muinasjutte, kus salk kuldkiharaid on ohvrianniks või antakse armastatule kaasa. Maagias kehastavad juuksed otsest sidet nende omanikuga.
Juuste intiimset, isiklikku külge illustreerib Maarit Murka video, kus ta lõikab oma ema ja isa juukseid. Väidetavalt toimib juukselõikus nende peres omapärase suhtlusrituaalina ning võõraid juuksureid nii isiklikule tasandile ei lubata. Juukselõikajal arvatakse ajalooliselt olevat võim inimese keha ja vaimu üle.
Juuste ülistamine lõpeb seal, kus algavad karvad. Ilu ihalemine asendub õõvaga niipea, kui juuksed vedelevad äralõigatuna hunnikus maas.

Juuste vägi

Maarit Murka demonstreerib nii juuksefetišit kui ka karva-õudust. Videos lõpeb rituaalne pereliikmete juukselõikus püherdamisega karvades, mis kleepuvad kunstniku keha ja näo külge. Galerii põrandale on pika vaona kuhjatud juuksurisalongidest kokkukogutud n-ö surnud juuksed.
Juuksed on elujõu sümbol. Nende sunniviisiline eemaldamine on läbi ajaloo tähendanud ühiskondliku staatuse ja väe kaotamist.
Murka maaliseeria kujutab hetki 1928. aasta filmist "Jeanne d'Arci kannatused", kus kangelannal lõigatakse enne hukkamist juuksed maha. Tegemist on alandamismotiivi ja isiksuse vägivaldse mahasurumisega, selgitab näituse kaaskirjas Ellu Maar. Siin eristub juuste sunniviisiline lõikamine omaenda juuste mahaajamisest, mis märgib hoopis taassündi.

Ragne Nukk

Artikkel