Avaleht

"Midagi ekstra ja midagi tavalist Alvar Reisnerilt" Äripäev, 27.06.2008

Reisner õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemias magistritasemel, kuid näitustel osalemisega alustas juba 2003. aastal. 2004. ja 2005. aastal esines Reisner koos kahe teise akadeemia tudengiga näitustesarjas "Ajukepp". Isikunäitusi on noorel kunstnikul olnud rohkem alates eelmisest aastast.

Noorelt kunstilt oodatakse alati värskust, teravust, uuenduslikkust ja paratamatult üritatakse iga sellist näitust lahterdada mingisuguse termini alla. Ka "noor kunst" ise juba eeldab mingisugust ühtekuuluvust, sarnasust. Kuid nagu selleaastased kunstiakadeemia lõpetajate näitusedki näitasid, siis on peaaegu et võimatu koondada kas või kaht noort kunstnikku ühise nimetaja alla. Küll aga võib täheldada mingil määral minevikku vaatamist ja sealt inspiratsiooni saamist nii teemade kui ka tehnikate puhul. Alvar Reisneri stiili on varemgi nimetatud transavangardiks. See vool sai alguse 1970ndate lõpul ja 1980ndate alguses Itaalias, kuid levis kiiresti üle Euroopa.

Pärast kontseptualismi algas maalikunstis uus etapp. Transavangard kuulutas tagasipöördumist maalikunsti juurde.

Maal ei ole Eesti kunstist kuhugi kadunud ja Alvar Reisner on selle elav näide. Näitus on üsnagi kirju ja formaadid ulatuvad üleelusuurustest kuni pisikeste kammerlike joonistuste ja pildikesteni.

Tundub, nagu pretendeeriks Reisneri pildimaailm realistlikkusele, kuid ta maskeerib selle tundmuse kohe metafooridega.

Kogu näitus hõljub nagu udus. Ka maalidel võib vaid esiplaanil ära tunda figuure ja kujundeid ning aimata mingisugust narratiivi. Kuid Reisner ei lase avastustel kaugele minna, varjates kogu tagaplaani osavalt tähendusliku uduga.

Teine külg Reisneri näitusest on popilik ja segatud meelelahutusega. See tähendab jällegi kunstiajaloos tagasipöördumist ja kummardust mitmetele muusikutele ja teistele. Muuseas tsiteerib kunstnik isegi Wiiraltit.

Paistab, et mitte ühestki kaasaja kunstinäitusest ei puudu ka video. Reisner tõlgendab videol üht mõne aasta tagust intsidenti, kus mees hakkas omal algatusel linnaristmikul liiklust reguleerima. Reisner läheneb asjale veelgi suurema absurdiga. Teine video dokumenteerib noorte ettevõtmist teha korda üks Tallinna mänguväljak.

Ragne Nukk

Artikkel