Avaleht
"Sinimustvalge kunstiline dekonstruktsioon" Eesti Päevaleht, 06.08.2008Nagu iga eestlane, arvan minagi, et meie lipp on maailma kõige ilusam. Trikoloori kolmes värvis on öeldud kõik meie unistuste ja kannatuste kohta.
See näitus on varem vaadata olnud Tartus, Narvas ja Stockholmi Eesti suursaatkonnas 2007. aasta kevadel. Näituse idee tekkis seoses Aleksander Vardi 1938. aastal valminud ligi kümnemeetrise pannoo aastapäevaga. Vardi pannoo oli EÜS-i tellimus ja rippus Tartus seltsi peakorteri saalis. Enda ülikooliajast mäletan, et selles saalis oli võimla, kus meil tuli palli taguda. Praegu on alles vaid triptühhoni vasakpoolne osa. Näitusel on fotosuurenduste abil eksponeeritud pannoo nii, nagu ta oli esialgu. Kolmel osal on kujutatud Eesti Vabariigi sünni eellugu, riigilipu pühitsemine ja Vabadussõtta minek.
Näituse põnevam osa on Nõukogude aeg, mil rahvuslipu värvikombinatsioone otsis tsensuur erilise valvsusega. Meenub Mati Undi lugu, kui ta lavastas midagi Noorsooteatris ja Tõnu Virve tegi kujunduse ainult valge ja mustaga. EKP ideoloogia-osakonna valvekoer Vello Pohla kärkis pärast läbivaatust, et “tahate mind haneks tõmmata: valge oli, must oli, kuid sinist ei olnudki!”. Muidugi oli oht, et keegi ilmub lavale sinises kleidis.
Trikoloor mõtestatakse ümber
1988. aastate lõpus toimus hulgaliselt Läänemere-äärsete riikide ühisnäitusi. Meenub üks Soomes toimunu, kus meie uhkeldasime oma rahvuslipu värvidega, taanlased aga kergelt mõnitasid oma lippu. Lipp on ju võimu sümbol ja kunstnikel pole olnud võimuga kunagi häid suhteid. Midagi hakkas ka meil muutuma 1990. aastate keskel. Näitusel “Eesti kui märk” polnud enam näha erilist austust rahvusliku sümboolika vastu. Dekonstruktsioon Derrida mõttes ei tähenda millegi hävitamist, vaid ümbermõtestamist. Sellega kunstnikud tegelevadki, kõige räigemal kujul vahest Marco Laimre. Ka näituse kataloogis kalambuuritseb Johannes Saar teemal “Trikoloori trikoovoor”. Eks ta ole – selle lipu all on tehtud poliitilist propagandat ja asjatult verdki valatud.
Ants Juske
Artikkel
|