Avaleht

ELIS SAAREVÄLI: “I NEED YOU MORE THAN EVER” 19.10.2010

Pressiteade

Elis SaareväliAvamine neljapäeval, 21. oktoobril kell 17.00
Näitus jääb avatuks 9. novembrini.

Elis Saareväli (s 1980) on seni eelistanud esineda kellegagi koos – viimati ühes soomlanna Aneri Kärkkäineniga näitusel “Sad Sack” (2008) ning enne seda EKA-aegsete kursusekaaslaste Katrin Koskaru ja Alvar Reisneriga (2004, 2005, 2007). Näitus Vaal galeriis on Saareväli esimene isiknäitus Eestis. Valinud pealkirjaks tuntud poplaulust tuttavad sõnad, tegeleb Saareväli seekord üksilduse temaatikaga. Kunstnik ise kommenteerib oma valikut järgnevalt:

“Mind inspireerivad inimeste igapäevased pisipinged, mikrotraumad ja miniatuursed meeltesegadused. Maailmas on uskumatult palju üksildasi inimesi, piisab vaid kogemata öelda: “Tere!” ja naeratada ning nad haaravad sind oma eksistentsi paanikasse. On erinevaid viise, kuidas inimesed varjavad oma hirmu üksilduse, igavuse ja tühjuse ees. Nende käitumises on midagi äärmiselt hirmutavat, kuid samas halenaljakat.
Ma maalin füüsilist üksindust, milles ei ole kangelaslikkust ega lahendusi. Korduv üksindus on nagu aegluubis vägivald. Ilu verdtarretavas argipäevas. Veetlevad jobud, seksikad luuserid, sarmikad idioodid, läbipõlemine kui nauding, allakäimine kui karjäärivõimalus, mandumine kui õnnistus...
Minu kangelased ei ole paugutajad, nad pigem laulavad tasakesi nurga taga fraase poplauludest, mis inimeste peades korduvad lõputul hulgal, luues standardiseeritud hingevalu ja etalon-meeleheite.”

Saareväli eesmärk ei ole anda hinnanguid või otsida lahendusi. Teda paelub välja valitud tegelaste veidrus – põhjus, miks nad on üksi jäänud.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Pressiteate koostas Barbara Einmann


Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee