Avaleht

PRESSIFOTO NÄITUS VAALAS - 2004. A. RINGVAADE 20.02.2005


Alates 22. veebruarist on Vaal galeriis avatud Eesti pressifoto aastanäitus. Väljas on sadakond uudis- ja olemusfotot 2004. aastast. 25. veebruaril jagati Vaalas pidulikult välja ajakirjandusauhinnad ning kuulutati näitus avatuks.

Pressifotol läheb viimasel ajal hästi. Ajalehti sirvides näeme, et pilt on tõusnud sõna kõrvale võrdväärseks infokandjaks, teksti elitaarsus pildi suhtes on kadunud. Teravmeelne ja nutika teostusega pressifoto on hinnas. Selle leidmine kunstigalerii seintelt ei ole ka enam ammu haruldus. Kaasaegne kunst püüab pidevalt oma piiridest välja murda, nüüdseks on need piirid nihkunud pressifotost palju kaugemalegi. Näitus Vaalas kinnitab seda veelkord.

Pressifoto 2004 aastanäitusel eksponeeritavad tööd pakuvad kunstilist naudingut mitmeti. Näitusetöödes on leidlikku huumorit, vahest isegi pilget. Hästi tabatud kompositsioon lisab piltidesse korrastatust ja uusi tähendustasandeid. Näitusesaalis ringi jalutades jutustavad tööd meile emotsionaalselt laetud lugusid, mille põhjal tekib kollaažpilt möödunud aasta meediasündmustest. Elustuvad nii tagantjärele naeruväärsed pommuudised kui tõsisemad ühiskonna valupunktid.
Fotodesse süüvides näeme, et neis peitub peale actioni muudki – hea pressifoto kõneleb meile alati mitut lugu paralleelselt. Endist välisministrit ründav peaministri kass ennustab ehmatavalt tabavalt tulevikku, keskmist sõrme näitav Lihula poisike muutub rahva jonni sümboliks ning kanalisatsiooni­truup joonistab asotsiaali pea ümber aupaisteoreooli, lammutades kehtivaid väärtusskaalasid. Tabav kaamerasilm annab ühiskonna hetkevärvingu kõrval edasi ka selle süvahoovusi.
Pressifoto aastanäitus on läbilõige 2004. aasta Eestist. See on ajapildi kontsentraat, mis kõneleb paljuhäälselt möödunud aasta proosalisematest ja helgematest hetkedest ning meenutab meile, kust tuleme, kus oleme ja võibolla isegi, kuhu läheme.

Näitus on avatud 12. märtsini.

Ellu Maar

Loe Eesti Ajalehtede Liidu pressiteadet