Avaleht

PROJEKT TALLINN - BUKAREST VAALAS 18.03.2005

Neil päevil on Vaalal külas nimekas Ida-Euroopa kunstnik, Hollandis elav rumeenlane Calin Dan, kelle linnaruumi käsitlevat näituseprojekti võib Vaalas näha maikuus. Terve märtsi vältel valmistab kunstnik Eestis oma projekti ette.

Calin Dan on üks tunnustatumaid rumeenia kunstnikke, kes tõusis esile kümmekond aastat tagasi rühmitusega subREAL. Tema loomingu tugevuseks on rahvusvaheline haare ja interdistsiplinaarne lähenemine. Calin Dan kasutab meediumina nii fotot ja videot kui ka installatsiooni ja performance`it.
Koostöös Vaal galeriiga valmib Calin Danil Tallinna ja Bukaresti linnaruumi võrdlev näituseprojekt, mis peegeldab foto ja video vahendusel postsotsialistlike linnade arhitektuuri kätketud sotsiaalseid ja kultuurilisi märke. Kunstnik tunnetab arhitektuuri emotsionaalse infokandjana – linnaruum on justkui tekst, millesse on emotsionaalselt talletunud meie minevik, ühiskondlikud valupunktid ja suundumused.
Calin Dani pikaajaline sõber ja mõttekaaslane kunstnik Jaan Toomik hindab tema tegevust postsotsialistliku arhitektuuri uurijana, kuna Calin Dani kõrvalpilk annab ka meile võimaluse näha põlatud nõuka-arhitektuuri värske nurga alt.