Avaleht

VENNAD. PRIIT PAJOS JA LAURI PAJOS 18.08.2006


22. augustil avati Vaalas kunstnikest vendade Priit Pajose ja Lauri Pajose ühisnäitus „Vennad“. Müstilist fantaasiamaali viljelev Tartu kunstnik Priit Pajos on kunstihuvilistele juba tuttav autor, kes on varem Vaalas esinenud nii isiknäituse kui kuraatoriprojektiga. Tema noorem vend Lauri Pajos on noor kunstnik ja muusik, kes miksib oma teostes figuraalset kujutist abstraktsega. Mõlemal vennal on väga omanäoline ja vaid talle omane pildimaailm. Sel näitusel esinevad Priit ja Lauri esmakordselt koos.

Näituse ajend on puhtinimlik. Priit Pajos: “Kuigi elame Lauriga mõlemad Tartus, suhtleme omavahel harva ning kohtume veelgi harvem. Kodust kaasa saadud geenide ja kasvatuse tõttu ei ole me eriti suhtlemisaltid, võõrandumist on soodustanud ka vendade erinev elukäik ja üleüldine ellusuhtumine. Varasem elu vanematekodus Türil ja koostegemise rõõm ühise rockbändi näol katkes, kui minust sai pereinimene, Lauri aga jätkab senini „rokkivat“ vabamehe elu.” Idee ühisest näitusest meeldis mõlemale ning andis lootust omavahel jälle lähedasemaks saada. Priit arvab: “Inimene on ju loomult „karjaloom“. Luua perekonda, gruppe, sekte, ühendusi, parteisid - ehk soov omada lähedussuhteid, on talle tugevalt loomuomane. Oma maalides olengi enamasti käsitlenud indiviidi ja grupi suhteid, kitsamalt ka peresuhteid. Selle poolest on minu pildid „perenäitusele“ igati kohased.”

Priidu figuraalses kunstiuniversumis, mille märksõnadeks on müstika, must maagia ja sürrealism, ei ole fantaasiale seatud mitte mingeid piire. Lauri käekiri on aga siiani olnud n.ö. figuraal-abstraktne. Muusikuna kasutab ta maali loomisel oma rütmitaju ja improvisatsioonioskust. Alustades maalikunstnikuna “kasemaalike” figuraalkompositsioonidega, on ta nüüdseks lammutanud figuurid äärmuseni lahti. Segades pintsli ja pihustitehnikat, on tulemuseks omalaadne „rämpsmaal“, mis selgelt eristub eesti abstraktsionistide peavoolust.

Näitus jääb avatuks 9. septembrini.

Lisainfo:
Marion Tupits
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee

Loe Ave Randviiru intervjuud

ja Teet Veispaki artiklit

ning Riin Kübarsepa arvustust