Avaleht

AGUR KRUUSING VAAL GALERIIS 14.08.2007

Pressiteade

Neljapäeval, 16. augustil kell 17 avab Agur Kruusing Vaal galeriis isiknäituse „Usuküsimusest hapukurgihooajal“.
Näitusel on maalid, mille aines on eranditult leitud internetist copy-paste meetodil. Kruusing on jäänud pidama nende visuaalide juurde, mis on mingil põhjusel tundunud huvitavamad, ning seejärel koostanud lõpliku valiku neid kombineerides.

Internetis levinud veidrate „usu või ära usu“ emotsiooni tekitavate piltide ning lapseohtu süütute, ometi tuntavalt seksuaalse alatooniga tüdrukute piltidega ei varjagi Kruusing, millistelt netilehtedelt need parasjagu pärit on. Fakt, et kujutised on õlivärvidega lõuendile maalitud, ei oma kunstniku sõnul mingit tähtsust: samahästi võinuks need olla kõrgeresolutsioonilised värvilised väljaprindid.
Usuteema ei ole Kruusingule võõras – ta määratleb ennast aktiivse ateistina. Näitusel vaatleb kunstnik usku laiemalt kui ühe kitsa religiooni käsitlus ning tema enda eitav positsioon usuküsimustes annab üsna selge viite, millises värvingus ta seda näeb. Pildid kajastavad ühiskonna väärtusi, kuna internet peegeldab just nimelt neid, kes sinna infot salvestavad, ning kogu atmosfäär rõhub küsimusega, mida me infotehnoloogia ajastul kõige rohkem väärtustame ning millesse usume. Õhus on palju „mikse“ ning seeläbi on igal näituse külastajal õige aeg ka enda käest pärida, millesse ta usub ning millesse usuvad teda ümbritsevad inimesed.
Kruusing ei vaatle uskumist ja uskmatust kitsas ja üldlevinud mõttes ning analüüsib oma loomingus viimasel ajal esil olevate kujutiste suhet usuga. Suvise hapukurgihooaja lõpunädalatel kasutab ta võimalust laskuda teemasse, kas piltidel näha olevad tüdrukud ja teised vaatamisväärsused eksisteerivad ka reaalselt väljaspool veebilehekülgi. Kruusingut huvitab vaataja usk piltidesse, hõõrdepunkt virtuaalreaalsuse ja tegelikkuse vahel. Sellesse punkti kutsub ta oma hilissuvise personaalnäitusega ka vaataja.
Agur Kruusing on abstraktsionistina alustanud maalikunstnik, kes on läbi fotokunsti jõudnud viimastel aastatel (hüper)realistliku maalikäsitluse juurde, kombineerides interneti-esteetikat leidlike tekstidega. Kruusingul on eelnevalt olnud Vaal galeriis 4 isiknäitust.
Näitus jääb avatuks 4. septembrini.

Lisainfo:
Kristiina Voit
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee