Avaleht

SISSEELATUD MAJADE GLAMUUR JAAN ELKENI NÄITUSEL 17.10.2007


Pressiteade

Neljapäeval, 18. oktoobril kell 17 avab Jaan Elken Vaal galeriis isiknäituse. Viimasel ajal on Eesti galeriikülastajatel olnud võimalik kohtuda Elkeni töödega üsna sageli, see ei ole ometi mingi kunstniku poolt forsseeritud poliitika ning pärast Vaala näitust peab Elken kodupubliku jaoks väikese pausi.

Jaan Elken kasutab oma abstraktsetel maalidel teksti, mis loob erinevaid seoseid, kuid jätab enamasti sõnumi selgelt välja artikuleerimata ja erinevad tähenduskihistused lahti harutamata. Kuna Elken kuulub nende kunstnike hulka, kes oma töödest räägivad, pakub  sageli näitustest „kergemini loetavama“ tasandi saatetekst. Seekord on väljapanek jäetud küll pealkirjata, et anda vaatajale märku: neid pilte võib sama hästi vaadata ka ilma tekstispikrita. Ometi on teksti tasand olemas ning Elken on näituse ülesehitamisel lähtunud ka seekord ühtsest teemakimbust, mis algab isiklikust, keha ligi olevast, ning ulatub ka üldisemate probleemideni.

Elkeni justkui palipsesti meenutavad maalid on kõnetanud mälukihistuste temaatikat ja sellega seondub ka see näitus, mis tegeleb mäletamise ja säilitamisega kodude ja elamispindade, inimest igapäevaselt ümbritseva füüsilise keskkonna näol. Elken: „Näituse keskmeks on 2007 maalitud maal „ Rüiu. Rüiu.Rüiu.“Olen selle maalimisel kasutanud minu ema 1960ndatel tehtud rüiu-tehnikas vaipu, mis kunagi kaunistasid mu vanematekodu.” Isiklikest mälestusi kandvatest esemetest alguse saava mõtte närvilõpmed ulatuvad aga laiemale tasandile, muuseas viimasel ajal kuuma teemani, mis puudutab mäletamist, mälukustutust või mäluauku linna arendustegevuses, meid ümbritsevas sotsiaalses keskkonnas.

Elken: ”Osad maalid sisaldavad määndunud krohvi, mis on täis pragusid, äraelatud tapeedist pärit faktuure, laua alla nurka laotud vanu raadioid, mis ometigi töökorras ja mida seepärast ei passi ära visata (Radio Luxemburg!), 10-kordsest ülevärvimisest paakunud värvikihte seintel, ühesõnaga keskkonda, mis on vormunud põlvkondade jooksul, millel on väljakujunenud iseloom ja identiteet ja mis meil levinud väärtushinnangute järgi justkui jäägitult minevikku peaks kuuluma ja mille puhul  vahel nina krimpsutatakse - vaesuse mekk man!

Näitus jääb avatuks 6. novembrini.

Lisainfo:
Mari Volens
Vaal galerii
6810 871
mari@vaal.ee


Loe Riin Kübarsepa artiklit Postimehest