Avaleht

ROTT/RAT "MEELTE KAARDISTAMINE" 17.08-15.09.2018

Näituse avamine 16. augustil 17.00
Näitus jääb avatuks 15. septembrini.

“Meelte kaardistamine” on Eesti Kunstiakadeemia Rott/Rat maaliosakonna teise kursuse magistrantide näitus Vaal galeriis. Näituseidee on välja arenenud maali eriala kursustelt, mida juhendasid Merike Estna ja Kristi Kongi.

Näitusel osalejad: Kelli Gedvil, Heleliis Hõim, Carl-Robert Kagge, Hanna-Liisa Lavonen, Solveig Lill, Miina Peterson, Kristen Rästas.

"Meelte kaardistamise" läbivaks teemaks on territoorium, koht, kohalolu ja kohauuringud. Mõeldes kohale enda ümber või enese sees. Mõeldes endale ja võõrale. Vaadeldes hinge või seda ümbritsevat. Kaaludes ajalisust. Kas oluline on uute kohtade moodustamine või enese leidmine? Füüsilise kohalolu talletamine - enese kaardistamine. Viibides hetkes, kuid mõeldes igavikulisusele. Nägemis- ning kogemisviise on loendamatu hulk. Võibolla kõige olulisem on sulgeda silmad, hingatada õhk sisse. Liikuda meeltega kohas, mis on hetkel, siin ja praegu.

Rott/Rat on EKA maaliosakond, kus maal on oma piiridest välja valgunud. Daniel Birnbaum kirjutas juba aastal 2001: “maal ei eksisteeri enam kui rangelt piiritletud väljendusviis, vaid pigem kui nakkustsoon, pidevalt siirdeid ajav ning piire laiendav”. Rott on ellujääja, suudab kohaneda igasuguste oludega, põgeneb uppuvalt laevalt. Rott elab edasi ka siis, kui maal on korduvalt surnuks tituleeritud. Rott on justkui zombie painter – isegi kui ta keha on surnud, elab ta igavesti edasi. Kui DJ, miksides minevikku ja olevikku, loob tulevikku. Korankrit Arunkatchi ütleb oma videos “Painting with History in Room Filled with People with Funny Names”: “One day when humans no longer exist, rats might take over.”

Täname:
Hendo Kidron, Leegi Kiis, Marek Gedvil, Kaspar Kivistik, Ian Simon Märjama, Darja Aknevskaja, Merit Paenurm, Annabel Kongas, Helena Lepik, Oliver Kadakas, Hanna Samoson, Uku Sepsivart, Art Allmägi, Iren Lill, Mihkel Raev, Tõnis Saadoja, Mihkel Ilus, Holger Loodus, Tiina Määrmann, Maria Kesküla, Vaal galerii, Eesti Kunstiakadeemia Rott/Rat maaliosakond, Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital.

Meediakajastus:
ERR