Avaleht

VAAL GALERII KEVADOKSJON 2021


Kaarel Kurismaa (s 1939) "Valgussümfoniett" (1985) valgusobjekt; 145 x 76 x 40 cm; alghind 13500€

Kevadoksjon toimub juba sel neljapäeval, 13. mail kell 19. Nii saalioksjonil kui virtuaalsaalis osalemiseks on vajalik registreerumine, ka neil, kes on varasematel oksjonitel juba osalenud.
Eelpakkumine virtuaalsaalis oksjon.vaal.ee on alanud. Virtuaalsaalis saavad teoseid vaadata ja pakkumisi teha vaid käesolevale kevadoksjonile registreerunud kasutajad. Registreeruda saab siin. Saalioksjonile saab registreeruda galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee. Oksjonil osalejaks registreerumise tasu on 50€.

Oksjonivalikuga saab tutvuda siin (detailsemad pildid siin).

Meil on hea meel kevadoksjonile tuua Eesti kineetilise kunsti alusepanija Kaarel Kurismaa valgusobjekt "Valgussümfoniett". Tegemist on teosega, mis oli pikalt kadunud – 2018. aastal Kumus toimunud Kaarel Kurismaa isikunäituse raames koostatud kataloogis on sellest teosest ära toodud joonised. Seda enam on sündmus, et 1985. aastal ETKVL koondise Auto tellimusel valminud teos on nüüd jõudnud enampakkumisele.

Läänes kineetilise kunsti nime all levinud uus kunstisuund jõudis üksikute entusiastide toel 1970. aastatel ka Eestisse, tehes tuntuks Kaarel Kurismaa nime. Valgusefekte ja liikumisseadmeid kasutav kunst sobis hästi just ruumikujunduses, mis kasutas moodsamat keelt. Tõenäoliselt oli Eesti tuntuim kineetilise kunsti teos Kaarel Kurismaa „ohkajana“ tuntud installatsioon, mis avati 1980. aastal olümpiamängudeks valminud Tallinna Peapostkontoris. Objekt oli varustatud lampide ja heliga ning asus postkontori eskalaatori kõrval, tuues kuuldavale tasaseid ohkeid. Kurismaa teoseid kasutati palju ka teatrites ning restorani- ja baarikujundustes. Hea kineetilise kunsti tellija oli ETKVL, soetades oma hoonetesse uue põlvkonna kunstiteoseid. Ka oksjonitöö on valminud ETKVL koondise Auto tellimusel ning asus nende kohvikbaaris. Teine kineetilisete objektide koguja oli Eesti Kunstimuuseum, päästes 1990. aastatel üleminekuajal hulga suurepäraseid töid hävingust.

Kurismaa käekirja iseloomustas huumor ja lõbusalt vaimukate lahenduskäikude leidmine. Kunstniku nimi on tuttav ka Venemaal, kus teda loetakse nõukogude kineetilise kunsti üheks alusepanijaks.

Kaarel Kurismaalt tuleb oksjonil enampakkumisele ka 1979. aasta teos "Etendus". Kurismaa maalilooming on kulgenud abstraktse maalilisuse radadel, sellele on omased intensiivsed toonid ning sensuaalselt sulavad vormid. “Etendus” ilmestab Kurismaa 1970. aastate maalidele omast laadi, mille peamine väljendusvahend on isikupärasest pintslikasutusest vaba värvilaikude kompositsioon.

Teoseid saab tulla vaatama galeriisse aadressil Tartu mnt 82 (Fahle maja tagaküljes). Galerii on avatud T–R 12–18, L 12–16, eelneval kokkuleppel võimalikud ka muud ajad. Palun ärge tulge galeriisse haigena ning kandke maski.

Teosed tulevad enampakkumisele alfabeetilises järjekorras. Oksjon oma tuntud headuses toimub meie hübriidplatvormil: enampakkumisel tulevad ühiselt arvesse nii saalis, veebis, telefonitsi kui kirjalikult tehtud pakkumised.

Lisainfo:
Vaal galerii
Tartu mnt 82, Tallinn
5302 8766
galerii@vaal.ee