Avaleht

PRIIT PANGSEPA POEETILINE MANERISM VAALAS 29.1.2009

Priit Pangsepp - Istub tugitoolis
Pressiteade

Neljapäeval, 29. jaanuaril kell 17 avatakse Vaal galeriis Priit Pangsepa (s. 1966) maalinäitus Unenägu.
Kunstiteadlane Eha Komissarov nimetab Pangsepa viimaste aastate loomingut selle tonaalsuse ja meeleolu tõttu melanhoolseks. Kuuludes küll Kursi koolkonda, peab ta Pangseppa seal pigem valgeks lambaks. Seda põhjusel, et too ei jaga Kursi liidrite Ilmar Kruusamäe ja Peeter Alliku rajust maailmavaadet ja sürr-popilikku kunstikäsitlust.

Pangsepa jaoks ei ole maailma lõpp kunstiteema, irooniat ja apokalüpsist ta ei tunnista ning astub oma grupikaaslastele vastu leebelt poeetilise manerismiga. Mingeid linke võiks talle leida ehk varaselt Marko Mäetammelt, kuid Pangsepp on ellu viinud oma käsitlust kontseptuaalsest pildikeelest.
Nähtav looming jätkab sõjaeelseid kunstitraditsioone: tubadesse koondunud leebet elutsemist, õrna suhet esemetega, ilusaid värve jms. Aktimaali jaoks on tööd liiga üldistatud, eelkõige on ta figuurimaalija, kes jätkab mõõdukas modernismis. Figuur tähendab Pangsepale anonüümset siluetti, mis on tähtis koloriidi aktsendina ja meeleolu kandjana. Meeleolu on teadagi melanhooliahõnguline, nagu ikka, kui mängu tulevad lillekimbud, peeglid, rasked sametdraperiid akende ees.
Pangepp on kontseptualiseerinud salongi ja 20.sajandi alguse kultuuriatribuute ning teinud neist sujuvalt käsitletava märgisüsteemi. Selle süsteemi esteetiliste väärtuste dominandiks on kompositsioonitaju ja koloriit, mis kannab kunstniku meeleolude ja kogemuste jälgi.
Näitus on avatud kuni 17. veebruarini.


Lisainfo:

Vaal galerii
galerii@vaal.ee 
6 810 871

Loe uudist ajalehest "Sakala"
Loe Ants Juske artiklit Eesti Päevalehes