Avaleht

MAARIT MURKA "HAIRPOWER" VAALAS 7.3.2010

Pressiteade

Maarit Murka

11. märtsil kell 18 avab Maarit Murka Vaal galeriis näituse “Hairpower”. Murka tegeleb sel näitusel juuste lõikamise motiivi ning sellega seotud kultuurikoodide ja tähendustega. Laiemalt puudutab see inimkeha intiimsuse piire, nende piiride ületamisega seonduda võivat alandust ning seda valdkonda ümbritsevaid müüte ja tabusid inimkultuuris. Juuksed kui osa keha piirialast on seotud inimese minaga, tema enesemääratlusega ning hapra kokkupuutealaga maailmaga, sellel piiril pesitseb palju maagilisi uskumusi, tabusid, kultuurirituaale jne.

Murka vaatleb lähemalt paari konkreetset juuste lõikamisega seotud motiivi. Vaala rõdul on maalitud stillid kultuslikust tummfilmist „Jeanne d’Arci kannatused” (1928), mille ühes stseenis nuditakse kangelannal enne hukkamisele viimist pea paljaks. Juuste mahalõikamine kui akt, mille läbi ohver justkui kaotab vägivaldselt isiksuse, on erinevaid kultuure läbiv alandamismotiiv, mis on tänaseni kasutusel näiteks sõjaväes, kus selle praktikaga kaasnev rituaalne tähendus käib visalt ja varjatult kaasas pragmaatiliste põhjuste taga. Mütoloogilises mõtlemises võidakse omistatada vägivaldsele pea paljaks ajamisele ohvri elujõu äravõtmise tähendus.

Teine näitusel kasutatud juuste lõikamisega seotud motiiv tuleb kunstniku isiklikust kogemusest ja viitab selle toimingu intiimsusele, ent ka „ohvri” kaitsetusele ja haavatavusele. Vaataja näeb videoid sellest, kuidas kunstnik lõikab ise oma ema ja isa juukseid. Siin on  juustelõikus justkui inimestevaheline suhtlus, kehaline rituaal, milles kaks osapoolt astuvad rolli, kus on oluline nendevaheline usaldus ja lähedus. Komme lasta juukseid lõigata pereliikmel on kuulunud kunstniku perekonda juba mitmendat põlve. Siin ei ole küsimus ebausus, vaid lihtsalt tõrkes selle vastu, et juukseid puudutab võõras inimene. Murka sõnul on selles rituaalis tekkinud emotsionaalne atmosfäär heaks indikaatoriks kogu suhtele ning avab võimaluse suhteid läbi töötada. Kunstniku arvates pigem inimese erasfääri kuuluv keha eest hoolitsemise rituaal on aga tänapäeval muudetud ilutööstuse osaks, mis lähisuhetest ei huvitu.

Samasse videoprojektsiooni kuuluv kolmas ekraaniaken ning sellele lisanduvad maalid ja installatsioon teevad nähtavaks selle, milline kummaline abjektiivne tähenduspotentsiaal juustel varuks on: juuksed kui seksuaalsuse ja ligitõmbavuse oluline ja möödapääsmatu signaal, identiteedi osa ja inimese mina turvaja, jookseb sellest tähendusest tühjaks niipea, kui on kehast eraldatud. Neist saab lihtsalt prügi, ent äralõigatud juuksed võivad tekitada ka vastikustunnet ning olla pinnaseks mustale maagiale.

Maarit Murka on maalikunstnik, kes alates 2003. aastast on esinenud näitustel fotorealistlike maalidega, kuhu on kaasanud videoid ja galeriipinda hõlmavaid installatsioone. Murkat on kunstnikuna huvitanud subjektiivsed isiklikud jutustused, tema näituseteemad on sageli sündinud mõnest isiklikust sündmusest või mõnda aega painanud mõttest. Sageli on tema viis oma teemadele läheneda end füüsiliselt teatud olukorda panna ning seejärel seda maalil kujutada, või lihtsalt ennast mõnes rohkem või vähem realistlikus olukorras või rollis kujutada. Kuigi tema teemapüstitused põhjustavad kriitikutes tihti üksjagu kimbatust, tundub, et tema trumbiks ja edukuse põhjuseks on eelkõige tugevate, end mitu korda vaatama sundivate visuaalide loomine.

Näitus jääb avatuks 30. märtsini.
 
Pressiteate koostas Ellu Maar
 

Lisainfo:
Vaal galerii
www.vaal.ee
galerii@vaal.ee
tel. 6810 871


Loe Ragne Nukki artiklit Äripäevas siit.