Avaleht

RIKAS RIIK - PAREM PALK! 5.03.2007

Pressiteade


Kolm noort kunstnikku – Elis Saareväli, Katrin Koskaru ja Alvar Reisner – avavad neljapäeval, 8. märtsil kell 17 Vaalas näituse „Kaheksast viieni“. Autorite trio, kes lõpetas 2005.a Kunstiakadeemia maali eriala, tegeleb sel näitusel ühiskonnas aktuaalsete teemadega nagu majanduskasv, tootmissuhted ja töö.

Elis Saareväli, Katrin Koskaru ja Alvar Reisner on töötanud koos Kunstiakadeemias õppimisest alates. Seni mõnel pool „Kaido Ole koolkonda“ paigutatud kolmik maalib neid tahke elus, mis sunnivad reageerima ja seisukohta võtma, oma vaatlusalusele objektile lähenedes on nende positsioon kriitiline ja emotsionaalne. 2004-2005.a tegi kolmik näituse „Ajukepp“, mis käsitles igapäevaelu rutiini ja võitluslikkust. „Kaheksast viieni“ on sellele mõnes mõttes järg, võttes vaatluse alla „ajukepi“ ühe valdkonna – igapäevatöö. Olles sunnitud kunstnikuks olemise kõrvalt ka igapäevast leiba teenima, rajaneb teemapüstitus suures osas autorite isiklikule kogemusele.
Kunstnikud selgitavad: selleks, et teha endale selgeks salapärase majanduskasvu mehhanismid, otsustasid nad imbuda erinevatesse majanduspüramiidi kihtidesse. Tootmisharudega nagu pangandus, tööstus, pagarikojad jne tutvumiseks salvestasid nad nähtu fotodesse, millest on nüüd valminud reportaaži vormis maaliseeria. Maalid peegeldavad vilgast tööelu: jõukust ja mitmekesisust, millel seisab meie riigi majanduskasv.
Saareväli, Koskaru ja Reisner möönavad paradoksi, et riigi rikkamaks muutudes on õnne kasvu asemel suurenenud hoopis kuritegevus. „Kaheksast viieni“ püüab jõuda selle vastuolu tuumani.

Näitus jääb avatuks 26. märtsini.

Lisainfo:

Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee


Loe Elnara Taidre artiklit Eesti Päevalehest