Avaleht

FOTONÄITUS "PILDI PANK" 7.1.2009

Pressiteade

Neljapäeval, 8. jaanuaril  kell 18 avatakse Vaal galeriis fotonäitus ‘‘Pildi Pank’’. Väljapanek toob vaatajani ajatud teemad Eesti eri põlvkondade fotograafide töödes, liikudes dünaamilise võrdlusena 19.sajandi keskpaiga elu talletanud rariteetidelt läbi Vabadussõja ja EW ajastu tänavusuviste hetkedeni.

Fototehnika arenedes ja odavnedes on fotograafiast saanud Eestis justkui rahvasport, mistõttu on hägustumas ka arusaamad visuaalse esteetika piirjoontest. Näitus võimaldab anda ülevaate visuaalsest materjalist ja teemadest, mis fotograafe eri ajastutel ning paikades on sütitanud, kuid mitte keskendudes sünkroonselt (ja ehk pisut tolmuhõnguliseltki) konkreetse ajalooetapi vaimule, vaid võrdluses ja koosluses uuega. Vana kõrvale loob läbilõike valik pildipangast Focus ning kaasaegsete autorite (nii professionaalsete kui asjaarmastajate) nägemused.

Teemade valik ei ole juhuslik, vaid põhineb dominantidel, mida kaamerasilm ümbritsevas ikka ja jälle jäädvustab – inimene töös ja tegevuses, sõjas ja rahus, inimene teel ja kodus, ootuses ja unistustes, tema aeg ,koht ja rahvustunne, pärimus ja ajalisus traditsioonides, tema arusaam ilust ja õnnest, lootusest ja edasiminekust. Kuigi igaüks vaatab fotot isemoodi – kes koguja või praktiku pilguga, kes esteetika või reportaaži seisukohalt –, siis kõrvutatud fotodest moodustuval uuel pinnal eri fookused lõikuvad ja ühisosas loodetavasti ka ühtlustuvad.

Eksponeeritavad autorid erakogudest ja pildipangaarhiivist Focus (www.focus.ee): Friedrich Schlater, Johannes Pääsuke, Kalju Suur, Arvo Iho, Toomas Tuul, Assar Jõepera, Jarek Jõepera, Ingmar Muusikus, Tiit Aunaste, Indrek Ilomets, Margit Kurvits jt.

Näitus on avatud 27. jaanuarini.

Lisainfo:
Vaal galerii
6 810 871
galerii@vaal.ee

Loe Ants Juske artiklit Eesti Päevalehest