Avaleht

NOORTENÄITUS „VIIMASED KEHAD“ VAAL GALERIIS 7.5.2010

Pressiteade
Kutse noortenäitusele VIIMASED KEHAD
12. mail kl 18 avatakse Vaal galeriis igakevadine noore kunsti näitus, seekord on tegu projektiga Viimased Kehad.
Viimaste Kehade ilmumine ei tähenda, et inimesed on muutumas hõllanduslikuks mitte-objektideks kuskil virtuaalkogemuse väljadel. Kehadel on veel jõudu, et töötada, mässata ja ühel või teisel moel hedoniseerida. Radikaalsemad kehaeksperimendid toimuvad teaduse, sõjategevuse, ilukirurgia, spordi ja ürgse looduse meelevallas. Kaasaegsetes etenduskunstides on keha kohalolu pigem irooniline. Ka muu kultuur näib olevat kehadega oma vaiksel kombel leppinud.

Kui kohalikud mainekamad kunstiinstitutsioonid 90ndate algusesse tiksuma jäänud peavoolu kehakunstistaare näitavad, on näitusele Viimased Kehad kogunenud noorema põlvkonna loojad, kes täpsustavad, milline võiks olla kehakogemus pärast seda kui kõigi teiste kehad on -kes siis kus- oma kodu juba leidnud.

Lääne kehadiskursuses on keha, kas isetekkelise vaimu-keha opositsiooni, etteantud struktuuride paine või identiteedikande subjekt ja objekt, saladuse allikas või toppama jäänud arengufaas enne roboteid. Postkoloniaalsete uuringute tagajärg on vähendanud lääne kehakeskset hedonismi ja globaalne kehakogemus arvestab juba töötavate, nälgivate ja biopoliitiliste protsesside meelevallas olevate kehadega.

Kaisa Eiche ruumiinstallatsioon tegeleb delikaatselt vältimatu abjektiteema ning oma- ja võõrruumi dilemmaga. Sveta Bogomolova töötab edasi koeloome projektiga, need on kloonilised portreed, hallitusseened, mis on kasvatatud "katsealuste" bioloogilisest ainesest. Oma "portreid" kasvama panna on võimalus ka näitusekülastajatel. Kirjanik ja semiootik Anti Saar esineb oma akadeemilisest uurimistööst väljakasvanud psühhoanalüüsi teemalise installatsiooniga. Kurioosne on Maria Kilki juhtum, kes kunstiproduktsiooni asemel on saavutanud mitmeid meistritiitleid naismaadluses. Erkki Luuk uurib keha metamorfoose interlingvistilistes tõlgetes ja jaapani kunstnik Adoka Niitsu loob narratiivse pildiruumi uurimaks unenäokeha. Avamisel üles astuv DJ Kalev K on klubiürituste kontekstis abstraktsemat elektroonilist klubimuusikat miksides juba 20 aastat tegelenud sõna otseses mõttes kehade manipuleerimisega. Viimaste Kehade pilootprojekt toimub Hellemanni torni galeriis, kus on näha Rootsi fashionista Emma Arvyda Bystromi fotosid.

Näitus jääb avatuks 1. juunini.

Kuraator: Kiwa Noid
Koordinaator: Miss Katrin
Disainer: Risto Kalmre


Lisainfo:

Vaal galerii
www.vaal.ee
galerii@vaal.ee
tel. 6810 871


Loe Ragne Nukki artiklit Äripäevas siit.