Avaleht

NÄITUS "AJALEHT EESTI KUNSTIS" 29.03.2005
Tänavu täitub 100 aastat Päewalehe ilmumise algusest. Tähistamaks seda olulist tähtpäeva Eesti meedia kujunemisloos, korraldab Eesti Päevaleht koostöös Vaal galeriiga kunstinäituste seeria “Ajaleht eesti kunstis”, mille avamine toimus 30. märtsil kell 17 Vaal galeriis.

See näitus on end välja sirutanud rohkem kui saja aasta taha. Ta võtab sealt kaasa meie vanimaid kunstnikke ja paneb nad istuma noorimate kõrvale. Nendega liituvad veel poolsada eesti kunstnikku esimesest Eesti Vabariigist, okupatsiooni-ajast ning loomulikult taasiseseisvunud uuest Eestist.
Kõik need kunstnikud on lahti löönud ajalehe ja uurinud selle rolle eestlase elus. Näeme, et saja aasta jooksul juhtub ajalehega sada imet. Masside äratajast saab kiirelt pannialune, et siis kohe moonduda labidaks "kodanlise Eesti hauakaevaja käes". Siin terendab ta valguslaiguna hämaras tares, seal on ta end rasvast tilkudes keeranud ümber haisva vobla. Juba on ta saanud mõõgaks vapside karmis rusikas, et siis mõni aeg hiljem kommunistliku viirukina rahvasummas hõljuda. Ja lõpuks on ta ikkagi tükk tuulest viidud paberit, mille peal tüütuseni tuttavad sihverplaadid Toompealt.
Just see viimane suhtumine tugevneb aina, kui sammume koos kunstnikega minevikust oleviku poole. Praeguses Eestis on lisandunud sellele tendentsile ka karmid iroonilised noodid kollase seltsiajakirjanduse aadressil. Kõik see ajendab pärima ajakirjanduse tänase tähtsuse kohta meie elus. Kas "trükisõna talumatu veenvus", millest räägib Agur Kruusingu maal, on üldse olemas, või peaksime me selle ümber alati jutumärgid panema? Kas tuules laperdav kobruleht on usaldusväärne teabeallikas või killuke töödeldud tselluloosi? Küsimustele vastavad Ants Laikmaa, Eduard Viiralt, Leo Lapin, Enn Põldroos, Lepo Mikko, Jüri Arrak, Rein Tammik, Mall Nukke, Alice Kask ja mitmed nooremad kunstistaarid.

Vaal galeriis 30.03 – 9.04
Pärnu Linnagaleriis 20.04 - 07.05
Tartu Kunstimajas 24.05 - 04.06
Viljandi Linnagaleriis 12.08 – 27.08
Rakvere Linnagaleriis 05.09 - 25.09
Adamson Ericu Muuseumis 08.10 - 13.11
Narva Muuseumi Kunstigaleriis 18.11 - 11.12

Aavo Kokk                     Johannes Saar
vastutav väljaandja      kunstitoimetaja
Eesti Päevaleht             Eesti Päevaleht
tel 680 4400                 tel 51 20426

Loe ka Johannes Saare artiklit Eesti Päevalehes.