Avaleht

KUNST TULEB SUVEKS KAPIST VÄLJA 30.06.2006

Kolmapäeval, 5. juulil avati Haapsalu Linnagaleriis näitus “Kapist välja! 60 kunstniku portreed”. Vaal galerii suvine rändnäitus toob vaataja ette autoportreed ja teist kunstnikku kujutavad portreed 1940-60ndatest aastatest, kokku ligi 60 tööd 30-lt autorilt.
Näitus on sündinud soovist esitleda ja jäädvustada kultuuriloolist materjali, mis on “kapi taga” peidus erinevates era- ja autorikogudes Eestis ja Rootsis. Paljusid neid töid ei ole esitletud näitustel ega kataloogides, kuigi väljapanekus leidub ka tuntud teoseid.

Näitus jutustab meile erinevaid lugusid kunstnike elust, paljud tööd on isikliku alatooniga. Autoportreedes näeme kunstnikke endale silma vaatamas, väljendamas ja otsimas oma “mina” või läbi elamas loomevaevu. Teisi kunstnikke kujutavad tööd toovad vaataja ette sõlmpunkte kunstnikest sõpradest, keda seob dialoog nii isiklikus elus kui loomingus. Siin on Eesti kultuurilugu, mida tuleb jäädvustada.
Välis-Eesti autoritest esinevad näitusel Endel Kõks, Karin Luts, Mart Org ja Hilda Mikkelsaar. Endel Kõksilt on kaks portreed Eduard Wiiraltist, millest hilisem pärineb Wiiralti surma-aastast (1954). Joonistus sarnaneb justkui surimaskile, mis lubab oletada, et tegu on Kõksi järelhüüdega eesti kunsti suurkujule.
Kireva materjali annavad näitusele järelpallaslased. Sõpruskonna eriline ühtne vaim ja valmidus väljendada seda ka loomingus on andnud eesti kunstile ohtralt portreesid ja miljööpilte, mis kujutavad ühiselt veedetud aega. Eriti omane on see žanr Kaja Kärnerile. Ülo Sooster, üks rühmituse juhtfiguure, portreteeris samuti väga valmilt sõpru ja need tööd on nauditavad psühholoogiliselt terava silma poolest.
Näeme, kuidas kunstnikud on portreteerinud armastatut. Liigutava kogu moodustavad Varmo Pirgi väikeseformaadilised maalid Valve Janovist, mis on valminud nii õpingute ajal kui Siberis olles. Ka abikaasade Silvia ja Viktor Jõgeveri lugu vormub siin pildilisse jutustusse.
Tallinnas tegutsenud kunstnikest näeme Evald Okase portreed aastatest 1934 ja 2004, mis iseloomustavad kunstniku minapilti 70-aastase vahega. Okasest hargneb lugu Enn Põldroosi ja Olev Subbini.
Näitus jääb avatuks 30. juulini. Augustis jõuab “Kapist välja!” Tallinnasse Vaal galeriisse ja seejärel Tartu Kunstimajja.
Näitust toetab Haapsalu Linnavalitsus.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee

Loe Riin Kübarsepa arvustust
 
Loe artiklit Lääne Elust