Avaleht

PÄÄSTKE WILLY / FREE WILLY 5.07.2006


6. juulil avati Vaalas Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus PÄÄSTKE WILLY / FREE WILLY.

Kas näitus on kuidagi seotud Greenpeace´iga?
Kas näitus suhestub  käraga Tõnismäe pronkssõduri, nn. Aljosha ümber?
Kas keskkonnaminister Villu Reiljani, koduse naftareostuse ja Free Willy näitusekontseptsiooni vahel on mingi seos?
Kas näitus võiks mingil kombel suhestuda Vaal galerii mõne aasta taguse sunnitud lahkumisega Väike-Karja tänavalt peale seda, kui Kultuuriministeerium kinnistu Finkide kinnisvaraärile maha parseldas?

Kõiki neid ja veel teisi asjalikke ja vähem asjalikke küsimusi esitasid kunstnikud kuraatorile kogu 2006. aasta vältel, alates jaanuarist, millal näituseteema ja sünopsis Eesti Maalikunstnike liidu liikmetele laiali saadeti.

Mida  Vaalas eksponeeritud 40 kunstnikku arvavad taolisest teemapüstitusest? Vaalaliste ohustatud asendist  maailmameredes on palju räägitud; kindlust, et liik püsima jääks, ei ole  siiani. Väikese Willy otsasaamine (infarkt?) otse telekaamerate pilgu all Thamesi jões 2006. aasta jaanuaris räägib sellest, et me ei tea tuhkagi vaalaliste hingeelust ja käitumistavadest. Kuidas saaksime rääkida asjadest, millest me midagi ei tea? Enam–vähem kindlalt võib väita, et näituse deviis tõi kokku kunstnikud, kes on ennast mingil kombel läbi teemavaliku määratlenud,  nii ei tegele  nad „vägivalla propagandaga“,  ka ei plaani nad „mõrvu, mis teoks saavad“ - kui parafraseerida hiljuti ohtralt meediatähelepanu pälvinud eesti kunstinäituste pealkirju.

Näitusel on iga esinev kunstnik jäänud oma teema ja liistude juurde, kuraatori kompetentsi ei kuulunud tööde sisu kuidagi mõjutada. Näituse Willy-kontseptsioon tugevnes-nõrgenes töö käigus, vastavalt laekuvatele ettepanekutele. Näitus protesteerib omal skisoidsel kombel ka nõmedate ja mittemidagiütlevate slouganite vastu, pöörates „kureeritud  maalinäituse“ kui ilmvõimatu  nähtuse jandiks. Maalikunstnik dirigeerib ja kureerib teema piires ennast alati ise.

Jaan Elken,
näituse kuraator

Näitus jääb avatuks 30. juulini.


Lisainfo:
Marion Tupits
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee


Loe Teet Veispaki arvustust Postimehes