Avaleht

MAALIKUNSTNIK RAOUL KURVITZA TAGASITULEK 30.09.2006

Pressiteade

Teisipäeval, 3. oktoobril kell 17 avab Raoul Kurvitz Vaal galeriis isiknäituse ja naaseb sellega maalikunsti juurde. Pärast 14-aastast pausi esitleb Kurvitz puhast maali – viimati tegi ta seda 1992. a Vaalas.
Raoul Kurvitza nimega seostub maalikunstist rääkides eelkõige 80ndate transavangard. Hiljem on ta performatiivsete tegevuste kõrvalt maaliga vaid servapidi kohtunud, rõhuasetus on ikka olnud muul.

Kurvitz on erinevate meediumite ja ideoloogiate sünteesija, olles lõputuid seoseid põimides samas neist kõigist vaba. Nüüd, kus ka 90ndate alguses kunstistseeni raputanud Rühm T on arhiveerunud muuseumiformaati, on Kurvitz tagasi puhta maaliga. See näitus peaks olema maiuspala kõigile maalikunstigurmaanidele, sest nüüd avaneb võimalus näha alati avangardi lainel olnud kunstniku kokkuvõtet tema omamütoloogiast, mis on viidud üle pika aja taas maalimeediumisse. Samas on kokkuvõtete tegemiseks siiski vara, kuna Raoul Kurvitz lubab hoopis uut manifesti.
Näitusega „Tädi Klaara ja teised“ esitab Kurvitz manifesti kolmel tasandil. Esiteks kuulutab ta maalikunsti taasaktualiseerumist: Kurvitz näeb maalis väljapääsu üldisest kunstilisest madalseisust, mis tema hinnangul on kestnud viimased 6-7 aastat. „Fööniksina tõuseb maalikunst esimesena tuhast, avades seeläbi uued võimalused ka teistele kunstiliikidele”, kirjutab Kurvitz ja annab maalinäitusega oma panuse kunsti edasisse arengusse.
Teiseks manifesteerib autor oma kunstitegemise meetodit, mida nimetab fenomenalistlikuks ja millele on mõju avaldanud Merleau-Ponty, Lacan jt.
Kolmandaks on manifestatiivne maalide sisu. Kurvitz kirjutab tööde motiividest: „Need on häbitud. Lapsi ei tasuks sellele näitusele tuua, ehkki lapseliku maailmaga need tööd kummatigi just tegelevadki, ning ka kõrgendatud pahandamiskalduvustega inimestel on targem sisse mitte kiigata. Need motiivid võivad oluliselt rikkuda tuju – aga nad võivad seda ka oluliselt tõsta. Mõnevõrra küll harjumatul moel. Solvata või šokeerida šokeerimise enda pärast pole soovitud küll mitte kedagi.
Näitus jääb avatuks 20. oktoobrini.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee

Loe Anu Aaremäe artiklit Postimehest
Loe Raoul Kurvitza selgitusi Eesti Päevalehest