Avaleht

EKSTRA JA ORDINAARNE REISNER VAALAS 10.6.2008

Pressiteade

Neljapäeval, 12. juunil kell 17 avab Alvar Reisner (s. 1979) Vaal galeriis oma isikunäituse “Extra & Ordinary”. Näitus jääb avatuks 1. juulini.

Kunstniku positsioon ühiskonnas on marginaliseerunud, näitusi tehakse kitsale ringile. Kui kunstnik püüab sekkuda ümbritsevasse ka tegudega või ekspertarvamusega, siis vaigistatakse nii tegu kui hääl kiirelt ja ohutult. Ainus koht, kus kunstnik võib segamatult ja sageli vastutustundetult laamendada, on galerii, sest nii ehk naa kedagi ei huvita, mis seal toimub.

Oleks vaja mingit kompromissitut keskvarianti, kus on täidetud ühiskondliku aktiivsuse, kohusetunde, kriitikameele ja atraktiivsuse nõudmised ning vormistamine vaieldamatult kunstina. Oleks vaja midagi erakorralist, tavatut ja tavalist! Alvar Reisner pakub välja 1 in 2 võimalusena “Extra & Ordinary”.

Alvar, mis on “Extra & Ordinary”?

Minu näitus “Extra & Ordinary” kõigub kahe maailma vahel, ühtpidi tavalise ehk esteetilise fantaasiakunsti, absurdimaigulise maalimaailma ja teistpidi reaalsete tegude ehk siis millegi konkreetse ära tegemise vahepeal.

Näitad kahte videot, üks on hiljutisest sotsiaalsest aktsioonist, teine valminud lapsepõlvekogemuse põhjal.

Video “Mänguväljak” on puhtalt reaalse protsessi dokumentatsioon, kus kamp inimesi otsustasid korda teha ühe Mustamäe mänguväljaku. Pärast pooleteisekuulist asjaajamist saime loa mänguväljak üle värvida, kuid ka siis tekkis moment, kus tavalise (loe: ordinary) protsessi lõpupoole toimus extra moment ning kunstnikud kaldusid kavandist kõrvale, asudes kompat ja värve kokku sobitama vabamalt.
Teine video “Suunaja” on situatsiooni mängimine, mis põhineb tõestisündinud lool, kus kümmekond aastat tagasi tegutses selline vennike, kes reguleeris ühel ristmikul taburetil istudes liiklust. Vaadates, kuhu poole auto suunatuld näitas, vastavalt sellele reageeris ka tema. Kunstnik peaks olema kui suunaja, ühiskondlike protsesside mõjutaja, kuid kas kunstnik suudab panna trammi või rongi suunda muutma, liftist ja autodest rääkimata?

Videod on reaalsed ja visionäärses rollis, mida sa maalides teed?

Kõik, mis on maalitud (ja seda on palju), on extra – puhtalt kunstnikupoolne fantaasia ja väljamõeldis, kuid reaalsete tegelaste ja situatsioonide absurdsed remake’id, näiteks on mul bush, putin ja jeesus kristus kõik kenasti ühes paadis.
On poistebänd Marc Ohh Relaim, mahtra mehed ja mihhail kalašnikov, seega mitte väga keeruline Rock’n’Roll. On ka kummardus Jenny Saville' loomingule.

Ironiseerid jälle? Eksitad vaataja kibeda naeru sohu? Jätad talle tühjad pihud?

Ma ei ütleks, et see on kibe naer, see on kaval muie.
On kolm tasapinda: reaalsus, reaalsuse taastamine ja extra, kuhu tegelikult jääbki väga palju kunsti, kuna reaalselt ei saadeta midagi korda, vaid lihtsalt muiatakse.

Anneli Porri


Lisainfo:
Mari Volens
Vaal galerii
6810871
galerii@vaal.ee

Loe Ragne Nuki artiklit Äripäevast