Avaleht

JAAK ARRO JA JONAS GASIUNASE ALTAR (EST)EETIKALE 1.05.2005Pressiteade

3. mail kell 17 avasid Vaalas ühisnäituse Jaak Arro ja leedukas Jonas Gasiunas. Kahe kunstniku suuremõõtmelised maalid pühitsevad kahes näitusesaalis ilu ja õigluse sünergiat, ehitades dialoogilise silla eesti ja leedu kaasaegse kunsti vahele. Näitus kannab nime “2 altarit”.

Eesti kunstipublik tunneb Jaak Arro töid juba ammu. Tema suured puitreljeefiga miksitud õlimaalid mõjuvad esteetiliselt ja jõuliselt, neil kujutatud müütilise, unenäolise maailma koostisosi Mendelejevi tabelist ei leia. Arro hingestatud kangelased on pärit taevastest kõrgustest või tumedast teispoolsusest, igal juhul pole neil argiste muredega asja. Viimasest näib aga olevat ajendatud Jonas Gasiunase looming.
Gasiunas, Arro eakaaslane, on Leedus nimekas kunstnik ja õppejõud, ent vajab ilmselt meil veel tutvustamist. Gasiunas kasutab oma mastaapsete maalide loomisel üht väga iseloomulikku ja sageli äramärkimist leidvat nippi: ta veab oma tööde kontuurid küünla põlemisest tekkiva tahmaga. See detail iseloomustab hästi kogu tema loomingut. Gasiunase töödes on sisemise põlemise jälg, sotsiaalsed teemad on tema loomingus ümber sündinud kirgastunud kunstiks. Sealjuures ei seisne Gasiunase loominguline tegevus nipitamises. Küünlatahm väljendusvahendina ei ole trikk tähelepanu võitmiseks, vaid kunstniku käekirjaline sümbol, andmaks edasi piiri füüsilise ja metafüüsilise maailma vahel. Põlemisel muutub mateeria olematuks, justnagu kunstnik sulatab reaalse maailma ümber ideeks. Gasiunase põhjalikult läbimõeldud ja sügavalt eetilistest maailmakäsitlusest õhkub Leedu vaimsust ja leedukate katoliiklikku maailmavaadet.
Kunstnikepaari Jaak Arro ja Jonas Gasiunase töödes tekib teineteist täiendav kahekõne. Arro miilav värv ja Gasiunase tahmane joon ühinevad näituseks, mis püstitab altari esteetikale ja eetikale.

Näitus on avatud 21. maini.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871

Loe Ants Juske artiklit Postimehest