Avaleht

RAIN TAMM KAHEKESI RWANDA LASTEGA 18.08.2005

Pressiteade

18. augustil kell 17 avas Rain Tamm Vaalas näituse „Üksi ja kahekesi“. Autor on eelnevalt esitlenud fotonäitusi nii looduse mikro- ja makrovaadetest kui erinevatel reisidel talletatust. Kuigi Rain Tamme põhitegevus ei ole kunst, hoiab ta end fotokunsti abil ärksas vormis. Seekordse näituse temaatika on üsna eluline ja hell.

„Samson oli nelja-aastane, kui Rwanda armee ja rahvamiilits interahamwe 1994.a. aprillis kaasmaalaste massilist tapmist alustasid“, kirjutab Rain Tamm. „Kolme kuu jooksul mõrvati tulirelvade ja matšeetedega vägivaldselt ja jõhkralt ligi miljon tutsit ja nendesse sallivalt suhtunud hutut.“ Autor tutvustab meile oma töö konteksti, Rwanda genotsiidi 1994. aastal. Üht julmemat genotsiidi lähiajaloost illustreerib Vikipeedia meile žanritruu pildiga kolpade ja sääreluude kuhjast. Rain Tamme fotodel näeme Rwanda lapsi. Nad on kriimud ja ingellikud, tarkade ja siiraste silmadega lapsed, nende pilgu sädelust tabades oleme valmis unustama, mis lugu nendega kaasas käib. Tegelikkust tuletab autor meile diskreetselt meelde fotodele valitud taustaga. Tume vesi, lõikav metsaviir, sünkjad pilved annavad edasi surutud meeleolu. Lapsed aga näivad uskuvat neile omaselt heasse uude ilma. Loodetavasti on see usk õigustatud.
„Üksi või kahekesi“ on oluline küsimus Rwanda jaoks. Meie jaoks on see ehk kerge torge, meenutamaks, kuidas elus olulisi küsimusi järjekorda seada. Nende laste jaoks on see aga lihtsalt väga eluline küsimus.
Rain Tamm laseb positiivsel noodil kõlama jääda. „Rwanda on täna optimistlik ja tulevikku vaatav maa - üks Aafrika lootustest. Vanemateta jäänud Samson elab Kongo piiri äärses Rwanda linnakeses Cyangugus koos vanaisaga.“ Kahekesi, mitte üksi.
Näitus on avatud 3. septembrini.

Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
ellu@vaal.ee

Loe intervjuud Postimehest