Avaleht

KADRI KANGILASKI JA TOOMAS TÕNISSOO RAJAD LIHTSA JA ILUSANI 13.09.2005

Pressiteade

13. septembril kell 17 avasid Kadri Kangilaski ja Toomas Tõnissoo Vaalas näituse „Rajav kääne“.
Kangilaski ja Tõnissoo on koos ja eraldi eesti kunsti kõrvalteedel tegutsenud juba 90ndate algusest. Elu ja ilma tõlgendades on neid huvitanud mitmed teemad ja sedamööda on ka nende kunst teisenenud.

Läbi erinevate projektide on kunstniketandemi käekiri ja lähenemine olnud ometi eksimatult omanäoline. Vahel näib nende vaatenurk niivõrd erinevana eesti kunsti peavoolust, et neid on raske üldisesse masinavärki sobitada. Nii on nad jäänud sõltumatult oma teed käima.
Kunstnikepaar alustas vastses Eesti Vabariigis Nõuka-aegse lapsepõlve nostalgiahõnguliste mälestuste kunstikeelde miksimisega. Tol ajal huvitas neid fantaasiamaailma unenäoline segunemine reaalsusega, nende lapselikult siiras silmavaade pani meid aduma oma emotsioonidest tulvil mälupiltide subjektiivust ja valikulisust. Seesama kajab vastu ka Kadri Kangilaski heinalinnust, kes oleks justkui jalutanud meie lapsepõlve karjamaadel.
Mängurõõmuga on kunstnikud lähenenud ka eesti kunstile, valmistades klassikute töödest suured mänguklotsid, millest galeriikülastajad oma soovile vastava pildi kokku said panna. Ka verevais värvis maastikupildid tapeedil oli mäng meie ilumeelega – on see nüüd siis kaunis või kitš, ei osanud vaataja enam otsustada.
Nüüdseks annavad Kangilaski ja Tõnissoo meile kergema retsepti, tehes ilusat kunsti puhtalt ilma tagamõteteta. Lapseliku siirusega päranisilmi maailma vaadates ja ümbritsevat uudistusnihkesse asetades teatavad nad, et tahavad teha ilusaid pilte. Tänapäeva rikutud inimene tembeldab selle muidugi irooniaks, aga tundub, et kunstniketandem mõtleb seda tõsiselt. Ilmselt on ümberringi muret ja ruttamist nii palju saanud, et seda ei ole enam vaja mainidagi. Pigem tuleks kultiveerida selle vastu rohtu. Love, peace and happyness.
Kadri Kangilaski ja Toomas Tõnissoo juhatavad selle näitusega vaataja käekõrval lihtsalt ilusa kunstini. Rajavas käändes, ilmaütlevata.

Näitus on avatud 1. oktoobrini.

Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871

Loe Ave Randviiru artiklit Eesti Päevalehest
Loe Heie Treieri artiklit Areenist