Avaleht

MAARIT MURKA VARJATUD TÕDE 30.10.2005

Pressiteade

1. novembril kell 18 avab Maarit Murka Vaalas näituse The truth is out there. Väljapanek on Murka magistriprojekt Helsingi Kunstiakadeemias, mida kunstnik peab oma ea kohta suurele näitusekogemusele vaatamata esimeseks tõeliseks isiknäituseks. Esitlusele tulevad maalid, video ja installatsioon.

Tõde on kusagil olemas, väidab selle väljapanekuga Murka. Ometi tegeleb näitus pigem varjamise kui näitamisega. Neutraalne ja valgusküllane galeriikeskkond on asendunud metsiku võsaga, kus näitusekülaline peab pimeduses kobama, et leida tee Murka maalideni. Õigupoolest ei muutu ka seejärel midagi paremaks. Kui siiani on Murka serveerinud vaatajale lihtsaid ja selgeid teemasid – teame teda kui „keskmise“ eesti poisi dokumenteerijat või popkultuuri kangelannade ümbermaalijat –, siis nüüd on selgus kadunud ja fotorealistlik otsekohesus asendunud üsna segase pildiga. Me ei saa enam päris täpselt aru, mida töödel kujutatud on, ja kuidagi kõhe hakkab. Objektid maalidel vormuvad me silme all abstraktseteks värvipindadeks enne, kui oleme suutnud nad identifitseerida. Lihtne tõde on kadunud galeriipõrandat katvate lehekuhjade alla, me tunnetame selle kohalolu, aga ei suuda seda tabada.
Maarit Murka peibutav „näitan, ei näita“ mäng teravdab vaataja tähelepanu ja paneb meid püüdlikult otsima tema töödest tegelikku sõnumit. Visualiseeritud ja käegakatsutavaks muudetud infomüra näitusesaalis näib suurendavat me soovi üles leida tõde. Võibolla juhatab Murka meid sellega sihilikult valedele jälgedele. Ta maalib ju fotosid ja filmikaadreid ning teab väga hästi, et on libe tee uskuda nende meediumide kaudu peegelduvat reaalsust. Tõde on tõesti kusagil olemas. See siin on aga ilmselt kõigest mäng illusoorsuse pinnal. Vaadakem sügavamale, ütleb Murka.

Näitus jääb avatuks 12. novembrini.

Ellu Maar

Lisainfo:
6810 871
ellu@vaal.ee

Loe Ave Randviiru artiklit Eesti Päevalehest
Loe Rael Arteli artiklit Areenist
Loe Teet Veispaku artiklit Sirbist