Avaleht

KÕIK ALGAB JA LÕPEB ALEDOIAGA 11.11.2005

Pressiteade

15. novembril kell 17 avas Andrus Joonas Vaalas näituse Aledoia „Abstraktne“ Aledoia, kus galeriiseintele on laotud ligi 50 abstraktset maali aastatest 2002-2005.
Joonasega käib kaasas ilus müüt sellest, kuidas kunstihariduseta, outsideri ja külahullu mainega maapoiss hakkas puhtast loomisrõõmust maalima ja sai kunstnikuks. Teda on seostatud „kunstist rikkumata“ art brut autoritega, kelle eneseväljendus on loomulikul viisil puhas kunst.

Ta ajab oma asja, olles kõigutamatu selle suhtes, mida üldsus kunstnikult ootab. Selle kõige kõrval oli Joonas sel aastal üks Konrad Mäe maalipreemia nominentidest. Olgu tõe huvides öeldud, et maali- ja performace'ikunstnik Joonas on hiljem, juba väljakujunenud kunstnikuna lõpetanud Pärnu Non Grata akadeemia.
Andrus Joonase lihtne ja lööv looming on üsna kergesti haaratav ühtsesse kirjeldusskeemi. Tema rahumeelne ja ilus kunst on tegelikult positiivne mäss valitseva mentaliteedi ja standardite vastu, mis lööb ühiskonna kokkuleppelist korda nii, nagu too uneski ei oota. Joonase vastuhakk on naeratusega maalitud tervitus mööduvate autode jaoks maanteeserval, punane maja täis Aledoia-armastust, muinasjutt Kollasest huntmehest, kes võitleb Koletisega ja kaitseb printsesse või seeriate viisi maalitud lillelisi Aledoiasid, siiruselaternaid keset asist argipäeva. Joonas on rüütel, keda kannustab tuline soov päästa maailmu ja naisi. Ta ei viska bensiinis immutatud põlevat kaltsu ühiskonna aknasse, tema terav silm ja relvituksvõtvalt siirad püüded mõjuvad rahumeelselt värskendavalt ja ainult talle omaselt. Joonas võitleb „heaoluühiskonna“ vastu, ehitades selle sisse omaenese väikese maailma, punase kantsi armastusele ja elule, ning laob galeriiseinad täis aledoialisi.
Oma kodulehel küsib Joonas: mida teha, kui ühiskond kultiveerib läheduse, demokraatia ja omanäolisuse asemel nende külma simulatsiooni? Kollase huntmehe vastus on aktiivne, aga mitte donkihotlik, siiras, aga mitte lihtsameelne, ilus, aga mitte eluvõõras. Vastus on Aledoia.

Näitus on avatud 30. novembrini.

Ellu Maar

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
www.vaal.ee
ellu@vaal.ee


Loe Karol Kallase uurimust Andrus Joonase loomingust
Loe Ave Randviiru artiklit Eesti Päevalehest