Avaleht

SOOME KUNSTNIKE MAAGILINE MAAILM VAALAS 30.11.2005

2. detsembril kell 18 avasid Vaalas näituse kolm soome kunstnikku. Tello Anttila, Lasse Kempas ja Jarmo Virmavirta pakuvad eesti kunstipublikule oma nägemust Põhjala hingusest. Näitusel „Maagiline maastik“ esitlevad nad suuremõõtmelisi akvarelle, õlimaale ja puuskulptuure, milles kangastub Lääne-Soomest Satakunta regioonist pärit kunstnike põhjamaine maailmatunnetus.

Tello Anttila ja Lasse Kempas on nimekad soome kunstnikud, kes on osalenud mitmetel näitustel ka välismaal – Inglismaal, Saksamaal, Itaalias, Mehhikos, Peruus, Jaapanis, Ameerika Ühendriikides jne. Jarmo Virmavirta on nii Soomes kui Eestis tuntud pigem ühiskonnategelasena.
Tello Anttila (sünd. 1943) on õppinud akvarellmaali Soomes ja USAs. Tema töid iseloomustab lihtsus ja geomeetriline jõud. ”Loodus on mu energiaallikas. Värvid ja vormid on osa sümboolikast, millega püüan maastikku edasi anda. Põhjala valgus ja ilm ning argielu on katalüsaatorid, mille abil jäädvustan homset ajalugu”, iseloomustab Tello Anttila ise oma kunsti.
Lasse Kempas (sünd. 1947) on üks Soome tuntumaid akvarelliste. Ta on õppinud Turu joonistuskoolis ning Pariisis Academi de la Grande Chamier’is. ”Kuigi mu tööde lähtealus on loodus, on maalimine mulle endasse süüvimise protsess, retk oma sisemusse. Oma tööde kaudu olen dialoogis iseenda ja mind ümbritseva reaalsusega”, ütleb Lasse Kempas. Tema lihtsa loomingu taustaks on ”põhjamaise inimese ürgne mälu, mis ammutab oma motiivid teadvuse sügavusest tuhandete aastate tagant”.
Jarmo Virmavirta (sünd. 1940) on tegelenud akvarellmaaliõpingutega viimaste aastate jooksul. Ta on osalenud muuhulgas Soome akvarellistide ühenduse aastanäitustel. ”Minu loovuse allikaks on Soome loodus ja soomepärasus. Huvitaval kombel on ka Tallinna vanalinn olnud mu loomingule tugevaks tõukeks. See euroopalisus, mis Tallinna vanalinna tänavatel pulbitseb, on mulle südamelähedane”, ütleb Jarmo Virmavirta. Vaal galeriis eksponeerib ta peamiselt puuskulptuure ja installatsioone.
Näituse patroon on doktor Kristi Kallas.

Näitus jääb avatuks 31. detsembrini.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
galerii@vaal.ee
6810 871

Patrooni külastus

Loe Ave Randviiru artiklit Eesti Päevalehest