Avaleht

MARA KOPPEL ÄRATAB KAAMOSEST 20.01.2006

23. jaanuaril kell 17 avab Mara Koppel (s.1978) Vaalas oma esimese isiknäituse.
Mara Koppel lõpetas 2001.a Kunstiakadeemia maalikunstnikuna. Siiani teame teda ühisnäituste („Reaalne realism“ Kunstihoones, „Zielpunkt“ Artdepoos, „Fraas ja side“ Ühispanga Galeriis) ja kuraatoriprojektide kaudu („Pre-positsioon“ ning „Eraldi ja samas koos“ Haapsalus). Siinsel näitusel „Kahestatud“ esitleb kunstnik hiljutisi maale, mis koonduvad kaheks omavahel dialoogi astuvaks seeriaks.

Koppelil on aus ja otsekohene käsi, tema kergesti haaratav, suurte värvipindade abil edasi antav laad äratab meid talvisest unest ning viib rändama väga eripalgelistesse ruumi ja aja tunnetustesse.
Kuus suuremõõtmelist maali alumisel korrusel esitlevad kummalisi, nihestunud keskkondi, omamoodi mikrokosmoseid, mis kutsuvad vaatajat sugestiivselt endasse. Nende hõlmamatus ja nihestatus tekitab peapööritust ning kõigutab tasakaalupunkti paigast. Peapööritus tuleb nimelt soovist ligitõmbavale kutsele järele anda ning samas hirmust selle salapärase tundmatuse ees, mis seal hoomamatus kauguses ees ootab.
Ülemisel korrusel näeme seeriat eri rassidest ja rahvustest inimestest, keda on hetkeks tabatud nende omailmas. Need elutarkade silmadega inimesed on pööranud pilgu endasse, andes sellega võimaluse neid hetkeks silmitseda, püüda mõista nende maailma. Siia näitusesaali on haaratud kogu „maailm ja mõnda“. Piisavalt suurelt distantsilt vaadates taipame ometi, et neis nii erinevates keskkondades ja isiksustes on midagi väga universaalset ja ühist, neenets ja mosleminaine mõtlevad samu mõtteid ning taamal sulanduvad erinevad lood ühtseks polüfooniaks.
Mara Koppeli tööde juures rabab noore kunstniku pilgu ulatus: tema maalides on kosmiliste kauguste hõngu. Liikumine toimub valguse kiirusel ning aeg seisab. Tavafüüsika arusaamad ei kehti, aegruum on kõver.

Näitus jääb avatuks 7. veebruarini.

Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee

Loe Ave Randviiru artiklit Eesti Päevalehest