Avaleht

VARIATSIOONID NÄIVUSELE 7.02.2006

Pressiteade

Vaalas on kõik nii hästi, sest neljapäeval, 9. veebruaril kell 17 avasid näituse noored autorid: kunstnik Rait Rosin, helilooja Gerhard Lock ja ajakirjanik Jüri Muttika.

Rait Rosin õpib Kunstiakadeemia magistrantuuris maalikunsti, olles tänaste noorte maalijate seas üsna ebaharilik nähtus. Rosina tööd pole kergestiseeditavad, nagu ka valdkond, mida ta uurib. Kunstniku filosoofilisi ja ühiskondlikke arutlusi ei saa lugeda üle rea. Need kohati visandliku vormiga, täielikult sisu avamisele allutatud maalid nõuavad süvenemist. Pühendunud vaataja saab aga kuhjaga tagasi, kuna kunstniku sisemaailm ja mõtterajad on omapärased ja avarad.
Näitusel „Kõik on nii hästi!“ lisavad Rait Rosina loomingule neljanda mõõtme muusikateadust õppinud Gerhard Locki muusika. Rosina ja Locki 2003.a alanud koostöö lähtub ühest algallikast ning toetub teineteise loodule. Nende askeetlikult puhas looming on piisavalt avar, et jätta muusikale ruumi maalis liikuda ja maalile võimalus vormuda helide saatel. Nüüd on Rosin ja Lock kaasanud lisameediumi: Jüri Muttika sulest on väljapaneku juurde kuuluv tekst.
Vaala alumine korrus kannab vaataja ülessoojendamise eesmärki. Neli maali nende juurde kuuluvate helinditega on Rosina ja Locki käeharjutused ja tõlgendused neljale paradigmale – analüütilisele filosoofiale, eksistentsialismile, pragmatismile ning hüperrealismile. Olgu öeldud, et kunstnikud ei püüdle ei distsipliinide terviklikule hõlmamisele ega nende sünteesile, vaid esitavad lihtsalt oma nägemuse huvipakkuvatest valdkondadest. Need tööd ei ole ilupildid – siinse loomingu puhul on poeetiline dominant teisejärguline, esmatähtis on küsida sügavama tõe järele.
Ülemisel korrusel näeme triptühhoni, milles liituvad maal, heli ja tekst. Autorid paluvad näitusekülastajalt valmidust süveneda ja julgust läheneda. Nende visandatud nägemus tänasest ühiskonnast on korraga uimastav ja trööstitu. Kumb tundmus peale jääb, kus lõpeb aus tõdemus ja algab meelepete, kas naudingutsüklist on võimalik vabaneda, jääb vaataja südametunnistusele – saateks hüüatus „Kõik on nii hästi!“
Näitus jääb avatuks 28. veebruarini.

Ellu Maar

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee

Loe Jaan Elkeni artiklit Postimehest
Loe Ave Randviiru artiklit Eesti Päevalehest