Avaleht

VAALA SAABUB KANGE KRAAM 17.03.2006

Pressiteade

Vaalas avatakse 20. märtsil kell 17 näitus „Kolm kanget“, mis esitleb kolme kaubamärgi – Kännu Kukk, Vana Tallinn ja Viru Valge – graafilist disaini läbi aastate. Esitlusele tulevad graafikute originaaltööd (Paul Luhtein, Kaisa Puustak, Viive Semper, Igor Roosaar jt).

Etiketindusele keskenduv näitus juhib tähelepanu loomingule, mis on argiselt ja igapäevaselt meie ümber, kuid mida tavaliselt vaatame asisema pilguga. Esitleme kolme Liviko kaubamärgi kujunemislugu alates 60ndatest, mis on oma massilise leviku ja hea teostuse tõttu mõjutanud mitmeid põlvkondi kultuurimärkidena. Retrohõngulised, tolleaegseid graafikatrende kandvad sildid paljastavad aastate möödudes ajastu spetsiifikat kandvat informatsiooni. Saame jälgida, milliseid uuenduskuure on läbi teinud Kännu Kukk või Pasunapoiss (legend väidab, et viimane on aja jooksul vahetanud viisud kommunaaride ja seejärel importkingade vastu). Tarbegraafika paljastab tahtmatult omaaegseid konventsioone ja mõttemalle.
Etikettide kujunemist mõjutavad ideoloogilised piirangud. Näitusele tulevad sildid, mis pole kunagi tootmisse jõudnud. Omal ajal läbisid kõik kavandid kunstinõukogu kontrolli, mis tagas tööde kunstilise taseme. Etikett ei jõudnud pudelile ja poeriiulile, kui merelained Pasunapoisi jalge ees ei olnud piisavalt „mühavad“ või Vana Tallinna siluett oli „liialt rahutu“. Nüüd valmivad Liviko sildid reklaamifirma vahendatud disainerite käe all, ometi võetakse lähtealus aastakümneid tagasi graafikute väljatöötatust. Kvaliteet ajaga kaotsi ei lähe.
Täna ei kleebi me enam pudelisilte korteriseinale ja tarbimiskriitiline osa ühiskonnast mõtleb pigem no logo kategooriates, graafikud on asendunud graafiliste disaineritega ja etiketindusse on tulnud uued tuuled. Kännu Kukk, Vana Tallinn ja Viru Valge elavad edasi.
Näituse kujundajad on Terje Kallast ja Urmas Luure.
Näitus jääb avatuks 4. aprillini.

Ellu Maar
Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee

Loe Ants Juske artiklit Eesti Päevalehest
Loe Tõnu Kaalepi artiklit Areenist
Loe Paul Mortoni artiklit Baltic Timesist
Loe Tiina Kolgi artiklit Äripäevast