Galerii

"Etiketid, mis aastakümneid toiminud kui Eesti märgid" Äripäev 31.03.2006

Vaalas avatud näitusel "Kolm kanget" esitletakse Liviko tuntud kaubamärkide - Kännu Kuke, Viru Valge ja Vana Tallinna - kujunemislugu alates 1960ndatest.
"Need on meie kõige olulisemad kaubamärgid ja mõnes mõttes Eesti sümbolid tänapäevalgi," kommenteerib ASi Liviko nõukogu esimees Enn Kunila, kelle sõnul on näituse eesmärgiks avalikkusele tutvustada nende etikettide autoreid.
Vaala väljapanekul esitletakse Paul Luhteini, Kaisa Puustaku, Viive Semperi, Igor Roosaare, Olev Soansi jt graafikute originaaltöid.
Täna jutustavad need sildid vaatajaile tolleaegsetest graafikatrendidest ning annavad aimu nende kujundamist mõjutanud ideoloogilistest piirangutest. Saame jälgida, milliseid uuenduskuure on läbi teinud Kännu Kukk või Pasunapoiss (legend väidab, et viimane on aja jooksul vahetanud viisud kommunaaride ja seejärel importkingade vastu). Tarbegraafika paljastab tahtmatult omaaegseid konventsioone ja mõttemalle.
Näitusel on väljas ka need sildid, mis pole kunagi tootmisse jõudnud. Omal ajal läbisid kõik kavandid riikliku kunstinõukogu kontrolli, mis tagas tööde kunstilise ja ideelise taseme. Ka tänapäeval oponeerib professionaalidest koosnev kunstinõukogu iga kavandit, möönab Kunila. Nüüd valmivad Liviko sildid reklaamifirma vahendatud disainerite käe all, ometi võetakse lähtealus aastakümneid tagasi graafikute väljatöötatust. Kvaliteet ajaga kaotsi ei lähe.
Likööri Vana Tallinn etiketina kasutati üle kolmekümne aasta kunstnik Kaisa Puustaku ERKI kolmanda kursuse tööna 1965. aastal loodud kavandit Tallinna siluetiga. Kujunduse aluseks olid Adam Oleariuse 17. sajandist pärit Tallinna vaadetega gravüürid.
Viru Valge etiketi põhimotiiviks oleva Mulgi kuues läänesuunda vaatava Pasunapoisi autoriks oli tollal tehases töötanud Bernhard Jürno ja taustal oleva pankranniku kavandas Paul Luhtein. Viimasel kümnendil on Viru Valge siltide kujundust muudetud, aga Pasunapoiss puhub seal ikka.
Kännu Kuke aastakümneid sarnase sildi eeskujuks on eelmise vabariigi ajal toodetud Küla Kukk, autoriks graafik Igor Roosaar. Nõukogude ajal lisandunud karbi kujundasid Tallinna likööri- ja viinatehase kunstnik Herta Lemberg ja tuntud kirjakunstnik Villu Toots. Tänase Kännu Kuke etiketi autoriks on graafik Vaike Pääsuke.
Näitust tutvustavate huvitavate seinatekstide aluseks on Laura Kuuse uurimustöö "Kolm kanget".

Tiina Kolk

Artikkel