Avaleht

TARTU NOORED MAALIJAD VAALAS! 21.05.2006

Pressiteade

22. mail kell 17 avatakse Vaalas Tartu Ülikooli maalikunsti magistrantide näitus. Helina Loid, Eda Lõhmus ja Maris Palgi on vastavatud magistrantuuri 1. kursuse üliõpilased, kuid nende nimed ei ole kunstiüldsuses tundmatud, Lõhmuse isiknäitused on toimunud Tartu Kunstimuuseumis, Vaal galeriis ja KU galeriis, Helina Loid osales Ich bin ein Maler projektis Tallinna Kunstihoones ning Eesti kunsti näituseketis eelmise aasta sügisel Kotkas. Maris Palgi, kes ühitab magistrantuuris õppimist täiskoormusega kunstiõpetajana töötamisega, on ennast tõestanud muuseas ka tabava ja vaheda sulega kirjutajana.

Näitus KOLM+ on vahekokkuvõte õpingutest, esitledes maalikursuse ”Strateegiline maal” raames sellel kevad–talvel maalitud töid. Loid esitab endise tselluloosivabriku lähiümbrusest kogutud snapshottide töötlemisel ja mahamaalimisel valminud komplekti, sulatades cooli ja pseudodokumentaalse lähenemise romantilise aktipaariga ning andes märku erinevate impulsside paralleelsest koostoimest kunstniku teadvuses.
Eda Lõhmuse apokalüptilised, otsekui tuhkja laavasöe karva maastikuvisioonid on omandanud mõne aastaga graafiliselt peene, aga samas suure üldistusastmega terviku. Näitusel esitatud komplektis on traagiline elutunnetus leidnud ilma liigse paatoseta veenva pildilise katte.
Maris Palgi suudab ka pretensioonitu, nn linnalähedase maa, ilmetu kolhoosiküla vaate tähendusrikkaks maalida, kogu esitatud materjal on autobiograafiliselt tähenduslik. Palgi n.ö traumeeritud koloriit on näitusest näitusse otsiv ja oluline indikaator.

Näitus on avatud 9. juunini.

Toetab Eesti Kultuurkapital ja Tartu Ülikooli Kunstide osakond.

Jaan Elken
näituse kuraator
maalikursuse „Strateegiline maal“ juhendaja
tel 55 40 544
jaan@eaa.ee

---

Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee

Vaata näitusetöid
Loe Teet Veispaku artiklit Eesti Päevalehest
Loe Riin Kübarsepa artiklit Postimehest

Loe Juta Kivimäe galeriiringi