Avaleht

ELVISTO JA RÜÜTLI VAAL GALERIIS 30.09.2008


Pressiteade  

Reedel, 3. oktoobril kell 17 avavad Herlet Elvisto (s. 1971) ja Katrin Rüütli (s. 1965) Vaal galeriis oma näituse. Kahte kunstnikku seovad ühised maaliõpingud Eesti Kunstiakadeemias (2006. a lõpetasid nad koos maalieriala BA, Elvisto jätkas magistriõppes, mille lõpetas sel kevadel), galeriis esitavad nad siiski mõlemad iseseisva projekti.

Herlet Elvisto eksponeerib 6-osalist maaliseeriat ja digifotosid pealkirjaga “See on Ainult Mäng” (2008), kus tööd funktsioneerivad paaridena: on värviline maailm ja sama maailma must-valge peegelpilt, viimane esitab kujutatu läbi lapse vaatenurga. Elvisto, kes on muuseas uurinud oma lõputöös posttraumaatilist stressi, käsitleb ka seekord valusat teemat, kuid jätab seejuures moraliseerimata, pigem soovib ta olulisele teemale lihtsalt üldsuse tähelepanu juhtida: "Lapsed on nagu videokaamerad: filmivad kõike, ilma valimata. […] Aastakümneid on paljud terapeudid üritanud aidata vägivaldsetel meestel muutuda, suunates neid oma tundeid identifitseerima ja väljendama. Freud arvas, et varajases lapsepõlves kogetud emotsionaalne trauma tuleb tagasi last kummitama hilisematel aastatel: “Kui laps koges midagi kaheaastaselt, kuid ei mõistnud seda, võib see hiljem sisse tungida kinnisidee impulssidena; see võib lapse tegevust juhtida”.”

Katrin Rüütli kasutab enda sõnul fotokollaažitehnikat siis, kui soovib kiiresti väljendada midagi rõhuvat, mis on hingel. Vaala seeria jaoks sai ta tõuke Araali mere kokkukuivamise tagajärgedest nähtud dokumentaalfilmist: “Bürokraatide armee on valmis väljastama dokumente, mis oleksid nö. JOKK... Loodus kehastab seda märgimaailma, mis kannab läbi sajandite ulatuvaid traditsioone, aitab kultuuril püsida ning inimesel inimeseks jääda. Oma seaduste järgi arenevale loodusele selga pöörates seame ohtu oma enese eksistentsi. Mis saab siis, kui inimese loodud süsteem põrub? Või, jõudnud teatud tasemele, otsustab süsteem ise inimese kui ebausaldusväärse faktori kõrvaldada?”

Näitus on avatud 21. oktoobrini.

Lisainfo:
Mari Volens
Vaal galerii
6810871
mari@vaal.ee
www.vaal.ee


Vaata näituse kajastust Pealinnas

Loe Andri Ksenofontovi artiklit Sirbist